تاریخ درج مطلب:1398/06/24 ساعت:12:30:57 تعداد بازدید: 119

 چشم انداز 3 ساله برای تقویت تجارت ایران و قرقیزستان

وزیر کشور پس از بازگشت ازسفر سه روزه به بیشکک قرقیزستان، صبح دیروز در پاویون فرودگاه مشهد دستاوردهای این سفر را تشریح کرد.

به گزارش خراسان رضوی، «رحمانی فضلی» در این باره گفت : این سفر برای عقد موافقت‌نامه امنیتی و انتظامی بین ایران و قرقیزستان انجام‌شده بود که بعد از یک سال پیگیری‌ و جلسات متعدد سرانجام به امضا رسید. این موافقت‌نامه در مباحث تروریسم، افراطی گری، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، تبادل اطلاعات و همکاری‌های مشترک در حوزه‌های عملیاتی منعقدشده است. وی تصریح کرد: در این سفر با وزیر کشور قرقیزستان نشست‌هایی برگزار کردیم و تصمیماتی گرفتیم که بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی نهایی خواهد شد.

پیگیری برای تسهیل عملیات بانکی و ایجاد مسیر پروازی

وزیر کشور با بیان این که میزان تجارت ایران با کشور قرقیزستان تنها 44 میلیون دلار است، افزود: این رقم بسیار پایین است و باید بتوانیم آن را ظرف دو سال به دو یا سه برابر برسانیم. رحمانی فضلی افزود: در این سفر همچنین با نخست‌وزیر قرقیزستان نشستی داشتیم در خصوص اتحادیه اوراسیا که کشور ایران نیز به آن پیوسته است و متناسب با این موافقت‌نامه حدود 300 کالا به‌صورت ترجیحی از طرف ایران به این کشورها صادر و 500 کالا نیز از سوی این کشورها صادر خواهد شد. همچنین در این جلسه روی دو موضوع یعنی عملیات بانکی برای راحت شدن کار تجار و برقراری پرواز هواپیما بین دو کشور بحث و تبادل‌نظر شد. مسائل ریلی نیز از دیگر مسائل مطرح‌شده در این نشست بوده است. رحمانی فضلی گفت: برای تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی مذاکراتی انجام شد و بناست هشتمین نشست این کمیسیون در ایران برگزار شود. درواقع مباحث مطرح‌شده بیشتر در حوزه امنیتی بوده است ولی با توجه به روابط بین ایران و کشورهای آسیای مرکزی، در خصوص مسائل حمل‌ونقل و روابط بانکی نیز بحث شد و تشخیص بنده این است که طرف مقابل برای گسترش همکاری آمادگی دارد.
وی درباره جایگاه استان خراسان رضوی برای برقراری و توسعه روابط تجاری با کشورهای اتحادیه اوراسیا نیز اظهار کرد: یکی از بحث‌هایی که در این سفر مطرح شد، گسترش همکاری بین استان‌های دو کشور ایران و قرقیزستان بود، به همین دلیل آقای رزم حسینی استاندار خراسان رضوی همراه ما بود و با استاندار «اوش» نیز که بیشترین همکاری تجاری را با ما دارد ، نشست‌های مستقلی داشت.
استان خراسان رضوی اولین استانی است که می‌تواند بیشترین فعالیت را در حوزه توسعه روابط داشته باشد و این سیاست برای تقویت جایگاه استاندارها در توسعه روابط به خصوص با 15 کشور همسایه در دولت نیز به تصویب رسیده است.