تاریخ درج مطلب:1396/07/11 ساعت:10:37:36 تعداد بازدید: 185

در نشست خبری یک مقام دولتی و 2 مقام بخش خصوصی اعلام شد:

آغاز محدود شدن روابط تجاری ایران با کردستان عراق

دو تن از فعالان عرصه تجارت خارجی کشور و یک مقام دولتی، ضمن تشریح آخرین وضعیت تجارت با اقلیم کردستان عراق، به بررسی چالش های تجارت با این اقلیم در شرایط حاد سیاسی پرداختند.

همچنین دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق خواستار محدود شدن فعالیت های اقتصادی فعالان تجاری ایران در کردستان عراق تا روشن شدن وضعیت این منطقه شد.به گزارش فارس، به دنبال برگزاری همه پرسی کردستان عراق و نیز اعمال محدودیت های حمل و نقل و تجارت با این منطقه از سوی کشورمان، دیروز نشست خبری درباره این موضوع و تاثیر آن بر روابط سیاسی و اقتصادی با ایران برگزار شد.در این نشست، دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، گفت: ما به دنبال توسعه روابط اقتصادی هستیم و اصرار داریم که به دنبال مسائل پیش‌آمده در اقلیم کردستان روابط اقتصادی کمتر دچار مشکل شود. سید حمید حسینی با بیان این که صادرات حدود دومیلیارد دلار کالا از ایران به اقلیم کردستان این بازار را به بازار مهمی برای ایران تبدیل کرد‌ه است، گفت: انتظار می‌رود شورای امنیت ملی با دیدن همه جوانب در خصوص روابط ایران با اقلیم کردستان تصمیم‌گیری کند و تحریم و بستن مرزها آخرین‌ راه‌حل باشد و این اقدامات پس از عراق و ترکیه صورت گیرد.

600 کامیون سوخت پشت مرزهای کردستان عراق

حسینی در ادامه به معضل کامیون های سوخت پس از اتفاقات اخیر در کردستان عراق اشاره کرد و گفت: پس از این که موضوع جدایی طلبی اقلیم کردستان از عراق مطرح شد گمرک ایران به دنبال اجرای بخشنامه راهداری، مانع ورود کامیون‌های حمل سوخت شامل گازوئیل و بنزین به منطقه اقلیم کردستان شد.
بنابراین هم اکنون حدود 600 کامیون حامل سوخت شامل گازوئیل و بنزین با 13 هزار تن بار در مرزهای مختلف اجازه ورود به منطقه اقلیم کردستان را ندارند. این در حالی است که این کامیون‌ها پیش از مسئله همه‌پرسی بارگیری کرده و عازم منطقه شده‌اند. وی پیشنهاد کرد که برای جلوگیری از خطرات احتمالی تصمیماتی گرفته شود تا مشکل عبور این کامیون‌ها از گمرکات ایران حل شود. وی با اشاره به کالاهای سرمایه‌ای شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی از جمله ماشین آلات راه‌سازی و تجهیزات سنگین در منطقه اقلیم کردستان عراق، بیان کرد: به آن ها توصیه شده است تا این کالاها از منطقه اقلیم کردستان خارج شود.

مشکلات قبلی شرکت های ایرانی در اقلیم کردستان

در این نشست اوحدی دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق نیز با بیان این که در برقراری روابط تجاری با منطقه اقلیم کردستان تابع سیاست‌های نظام هستیم، از فعالان اقتصادی خواست سیاست انقباضی در پیش گیرند و فعالیت خود را در منطقه اقلیم کردستان تا روشن شدن وضعیت، به ویژه در مرزهای زمینی محدود کنند. وی با اشاره به مشکلات شرکت های ایرانی در این منطقه گفت: از مدت‌ها قبل منطقه اقلیم کردستان محدودیت‌هایی را برای توسعه روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده بود به طوری که صورت‌ وضعیت‌های شرکت‌های ایرانی کامل پرداخت نمی‌شد.
آل اسحاق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نیز در این نشست با تأکید بر این که ما به دنبال توسعه روابط اقتصادی هستیم، گفت: در شش ماه گذشته بیش از یک میلیارد دلار صادرات به کردستان عراق داشته‌ایم اما مجموعه حوادثی که در منطقه شکل گرفته است یک پله بالاتر از مسائل اقتصادی است. آل اسحاق با تأکید بر این که فعالان اقتصادی تابع سیاست کشور هستند، گفت: ما امیدواریم روابط با کردستان عراق ادامه یابد زیرا این قطع ارتباطات به ضرر مردم کردستان عراق است.