تاریخ درج مطلب:1397/10/27 ساعت:10:39:00 تعداد بازدید: 227

آمریکا در جنگ اقتصادی با ایران مانند جنگ نظامی با ویتنام شکست می‌خورد

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ارزهای صادراتی به‌چرخه تولید کمک می‌کند بنابراین باید به‌کشور بازگردد، گفت: در طول تاریخ 40 ساله انقلاب دولت‌ها همواره از کارآفرینان حمایت کرده‌اند و به همین خاطر در 20 سال گذشته 2 هزار درصد رشد صادراتی را تجربه کرده‌ایم.

محمدرضا مودودی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم کارآفرینان و صادرکنندگان باید از دولت حمایت کنند و از نگاه دولت به صادرات نگاه کنند، افزود: مشکلات زیرساختی عمیقی در کشور وجود دارد، به عنوان مثال اقلام صادراتی کشور بسیار محدود است و وظیفه ذاتی سازمان توسعه تجارت ایران توانمندسازی و بین‌المللی کردن شرکت‌های داخلی است.

وی اظهار کرد: در سال‌های گذشته در بخش پتروشیمی سرمایه‌گذاری خوبی انجام شده است که در نتیجه 12 درصد صادرات را محصولات پتروشیمی و فولاد نیز 6 درصد صادرات کشور را تشکیل می‌دهد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه 10 مگاپروژه در بخش خصوصی شناسایی شده است، ادامه داد: اینکه دولت 25 هزار میلیارد تومان در رونق تولید هزینه کرده است باید اثر خود را در صادرات نشان دهد.

مودودی عنوان کرد: هدف تحریم‌ها افزایش مصارف ارزی و کاهش درآمدهای ارزی کشور است، اما معتقدم که انتخاب ایران یک ریسک بزرگ برای آمریکایی‌ها بود چرا که ایران در همسایگی 15 کشور قرار دارد که سالانه هزار و 200 میلیارد دلار واردات و بیش از این میزان صادرات دارند و کنترل هزاران کیلومتر مرز زمینی و دریایی ایران توسط آمریکایی‌ها که از این منطقه دور هستند، ممکن نیست.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا در جنگ اقتصادی با ایران همان بلایی برسرش خواهد آمد که در جنگ نظامی با ویتنام بر سرش آمد، چرا که پیوندهایی که بین ما و همسایگانمان وجود دارد بسیار عمیق‌تر از آن است که کشوری بتواند به صورت تکلیفی فاصله بیاندازد و یا مسیرها را ببندد

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: آمریکا اگر تحریم‌ها را در کشور دنبال می‌کند شاید مقاصدی دیگری غیر از مقاصد اقتصادی را پیگیری می‌کند گرچه تمام هدفش تجارت اقتصادی ما است.

مودودی اظهار کرد: یکی از مشکلات صادرات ما این است که باید به‌خاطر حفظ امنیت غذایی مردم کالاهایی با ارز 4 هزار و 200 تومان هم وارد کنیم، اما این امر نباید مبنایی شود که همین کالا نیز صادر شود و معتقدم که این کار خیانت به مردم و کشور است.