تاریخ درج مطلب:1395/01/21 ساعت:12:45:54 تعداد بازدید: 641

رئیس اتاق بازرگانی هیئت هنگ کنگی در نشست با مدیران شهرداری مشهد مطرح کرد:

احیای جاده ابریشم و تمایل هیئت تجاری هنگ کنگ برای برقراری روابط اقتصادی با مشهد

رئیس اتاق بازرگانی هیئت هنگ کنگی در نشست اقتصادی با مدیران معاونت اقتصادی شهرداری مشهد؛ اظهار کرد: مشهد هم به عنوان شهری سنتی و زیبا و هم به عنوان شهری با ظرفیت‌های سرمایه گذاری و اقتصادی و بازرگانی، دارای اهمیت است.

"اندرو ولز" با بیان این که به دلیل وجود تحریم‌ها مدت زیادی است که هیئت اتاق بازرگانی هنگ کنگ به ایران سفر نکرده است؛ عنوان کرد: این بهترین فرصت برای هیئت هنگ کنگی است که بعد از اجرای برجام به مشهد سفر کند.br>وی با اشاره به برنامه چین برای احیا و بازسازی جاده ابریشم ،تصریح کرد: در واقع هنگ کنگ مرکز تلاقی زمینی جاده ابریشم و کمربند دریایی است که اصطلاحا به آن " یک جاده یک کمربند" می‌گویند که جاده ابریشم را از شرق چین به سمت آسیای میانه وبعد از آن به سمت خاورمیانه و اروپا و از سمت دریا به سمت هنگ کنگ باز می‌کرد و این کشور نقش ویژه‌ای در توسعه جاده ابریشم جدید دارد.
وی با اشاره به این که هنگ کنگ مرکز مالی و اقتصادی و سرمایه گذاری است و می‌تواند نقطه کلیدی برای توسعه جاده ابریشم جدید باشد؛ گفت: ایران، به ویژه استان خراسان از نظر استراتژی در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و این باعث شده تا ارتباط ویژه‌ای بین هنگ کنگ و استان خراسان وجود داشته باشد.
وی با بیان این که این اتاق بازرگانی یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین اتاق‌های بازرگانی در هنگ کنگ است و اعضای آن توانسته‌اند سه چهارم رشد ناخالص ملی را به خود اختصاص دهند؛ تصریح کرد: با توجه به نفوذ این اتاق در دولت هنگ کنگ و دولت مرکزی چین، شهرداری مشهد می‌تواند بهترین استفاده را از ظرفیت‌های این اتاق ببرد.وی گفت: اگر چه ایران با مشکلات بانکی و مسئله فاینانس مواجه است ولی به دلیل اهمیت ویژه‌ای که ایران و مشهد برای هنگ کنگ دارد این هیئت همچنان ارتباط خود را ادامه خواهد داد.
در ادامه حامد حسینی مدیر برنامه ریزی و نظارت بر امور اقتصادی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در حاشیه نشست هیئت هنگ کنگی با بیان این که اغلب هیئت‌های خارجی برای فاینانس و سرمایه گذاری به مشهد سفر می‌کنند؛ اظهار کرد: در هر صورت شهرداری مشهد با ارائه فرصت به آن‌ها موجب می‌شود یا خود هیئت‌ها از این قابلیت‌ها و فرصت‌ها استفاده کنند و یا در بازگشت به کشورشان وجود این فرصت‌ها را به هموطنان و کسانی که سرمایه گذار هستند اطلاع دهند.
وی در پایان گفت: این هیئت از اتاق عمومی هنگ کنگ و 13 شرکت مختلف در زمینه‌های مختلف تجاری ،املاک و مستغلات، زیر ساختی و حمل و نقل و پوشاک بودند که از مشهد بازدید کردند و مشتاق بازدید از فرصت‌های شهر برای سرمایه گذاری بودند.
وی از ابراز تمایل هیئت هنگ کنگی برای سرمایه گذاری در مشهد خبرداد و گفت: این هیئت هنگ کنگی مدعی بود 75 درصد رشد تولید ناخالص داخلی هنگ کنگ را اعضای این اتاق تجاری تامین می‌کنند و بنابراین بسیار قوی هستند .
حسینی از دعوت هیئت تجاری هنگ کنگ برای سفر به این کشور خبر داد و گفت: هنگ کنگی‌ها تمایل دارند جاده ابریشم را از این طریق احیا کنند و هنگ کنگ و مشهد را مبنا قرار دهند تا هم کمربند دریایی و هم مسیرهای زمینی را برای این فرصت بزرگ تجاری ایجاد کنند.