تاریخ درج مطلب:1398/07/02 ساعت:14:22:00 تعداد بازدید: 91

2 ماه از پایان سال مالی 97 هم گذشت، پرونده مالیاتی 32 واحد بزرگ تولیدی به استان برنگشت

اختلاف مالیاتی بر سر ایران خودرو، معادن خواف و پالایشگاه خانگیران

به رغم تمام وعده‌ها، ضرب الاجل ها و الزامات قانونی یک سال گذشته، با پایان سال مالی 97 هم پرونده مالیاتی 32 واحد تولیدی بزرگ که پرونده بخشی از معادن سنگان خواف، ایران خودروی خراسان و پالایشگاه گازی خانگیران مهم ترین آن هاست، به استان بازنگشته است.

به گزارش خراسان رضوی سال هاست بخش عمده‌ای از مالیات های حاصل از فعالیت شرکت‌ها و واحدهای تولیدی بزرگ استان در دیگر استان‌ها به ویژه تهران پرداخت می‌شود. این کارخانه‌ها از تمام ظرفیت و توان استان استفاده می‌کنند اما مالیات حاصل از فعالیت آن ها در خارج از استان دریافت و استفاده می شود، یعنی دودهای شان برای ما و سودهای شان برای دیگران!

روزنامه خراسان هم طی ماه های اخیر گزارش هایی را در انتقاد از این روند منتشر کرد، موضوعی که حالا اصلاح آن نه تنها یک مطالبه جدی است، بلکه به قانون هم تبدیل شده است. سال گذشته بود که مجلس شورای اسلامی، دولت را برابر بند«ه» تبصره 6 قانون بودجه موظف کرد پرونده‌های مالیاتی هر واحد تولیدی و اقتصادی در استان محل فعالیت اصلی‌اش بررسی شود. تاکنون بنا بر اذعان مدیرکل امور مالیاتی استان 37 واحد تولیدی در استان شناسایی‌شده‌اند که پرونده آن‌ها باید به استان بازگردانده شود که تا پایان خردادماه امسال تنها پرونده چهار واحد تولیدی به استان بازگردانده شده است و از سویی بنا بر ادعای وی، سازمان امور مالیاتی کشور مقرر کرده است درصورتی‌که استان‌ها از اجرای قانون سرباز بزنند، این سازمان راسا اقدام به انتقال پرونده‌های مالیاتی به استان می‌کند. پیش از پایان سال مالی 97، «یحیی یعقوب نژاد» دلیل انتقال نیافتن پرونده‌ها را در جریان بودن آن ها برای رسیدگی سال مالی مطرح و اعلام کرده بود این کار بعد از اتمام حسابرسی پرونده‌های مالیاتی یعنی بعد از تیرماه انجام می شود اما این وعده هنوز هم که هنوز است اجرایی نشده است.

استان‌های دیگر مقاومت می‌کنند

یعقوب نژاد در گفت وگو با خراسان رضوی درباره آخرین وضعیت انتقال این پرونده ها می گوید: هنوز هیچ تغییری در تعداد پرونده‌ها ایجاد نشده و تنها چهار پرونده به استان منتقل‌شده است، ما در خصوص هفت پرونده هم با استان‌های دیگر ازنظر تطبیق قوانین اختلاف داریم و هنوز پرونده آن‌ها به استان عودت داده نشده است. وی درباره این که بنا بود بعد از پایان دوره حسابرسی پرونده مالیاتی این واحدها در تیرماه، برای بازگشت آن‌ها اقدام شود نیز اظهار می کند: بعد از اتمام دوره حسابرسی پرونده‌ها ما مجدد با سازمان امور مالیاتی کشور مکاتبه کردیم و در جلسات حضوری این موضوع مطرح شد. سازمان امور مالیاتی در کل با اجرای بند«ه» تبصره 6 قانون بودجه سال 97 و 98 موافق است و اگر مقاومتی در این خصوص وجود دارد از سوی اداره‌های کل امور مالیاتی استان‌هاست. مدیرکل امور مالیاتی استان ادامه می دهد: زمانی که ما مستندات خود را در خصوص پرونده یک واحد تولیدی به سازمان منعکس می‌کنیم متقابلاً استان مدنظر نیز مستندات خود را اعلام و برای حفظ آن تلاش می کند. البته رئیس سازمان امور مالیاتی و هیئت‌رئیسه سازمان کاملاً معتقد به اجرای قانون هستند، ما هم امیدواریم این قانون اجرایی شود.

بخشی از مالیات ایران‌خودرو باید در استان وصول شود

وی درباره سرنوشت پرونده مالیاتی ایران‌خودروی خراسان نیز می گوید: ایران‌خودرو در استان هم پرونده مالیاتی دارد اما به دلیل رابطه‌ای که بین ایران خودروی خراسان و شرکت مرکزی وجود دارد نقل و انتقالات به‌گونه‌ای شده که بخشی از مالیاتی که این کارخانه باید تمام و کمال در استان پرداخت کند به تهران منتقل می‌شود. به‌طور مثال شماره‌گذاری خودروها در خراسان رضوی انجام می‌شود و در خصوص اظهارنامه‌های مالیاتی عملکرد هم بخش‌هایی وجود دارد که باید مالیات آن‌ها در استان وصول شود.

پرونده پالایشگاه در مرحله دادرسی مالیاتی است

یعقوب نژاد درباره پرونده پالایشگاه خانگیران نیز می گوید: پالایشگاه خانگیران اظهارنامه مالیاتی خود را در استان ارائه می‌کند و آن بخش از فروش این پالایشگاه که مشمول مالیات بر ارزش‌افزوده است باید در استان به حیطه وصول دربیاید و ما نیز این موضوع را مطالبه کردیم و در حال طی مراحل قانونی و دادرسی مالیاتی است.

بخشی از پرونده معادن خواف باید بازگردد

مدیرکل امور مالیاتی استان همچنین اظهار می کند: بخشی از پرونده‌های مالیاتی یعنی 32 پرونده باقی‌مانده مورد ادعای استان، مربوط به معادن شهرستان خواف هستند و ما اعتقاد داریم چون معدن در استان است و تمام هزینه‌های استخراج در آن جا صرف می‌شود باید ظرفیت کامل پرونده مالیاتی این معادن به استان بازگردانده و منافع حاصل از درآمدهای مالیاتی و مالیات بر ارزش‌افزوده باید عاید خراسان رضوی شود.

بازگشت پرونده‌ها قطعاً به تحقق درآمد مالیاتی استان کمک می‌کند

وی تأکید می کند: برای بازگشت پرونده‌های مالیاتی به استان باید تمام مراجع ذی صلاح از ظرفیت قانونی خود استفاده کنند تا این ظرفیت بودجه‌ای استان محقق شود. ما معتقدیم با بازگشت پرونده‌های مالیاتی کمک زیادی به تحقق درآمدهای مالیاتی استان خواهد شد و تأثیر بسیار مثبتی بر استان خواهد داشت.

6 پرونده مالیاتی خارج‌شده از استان

مدیرکل امور مالیاتی استان درباره پرونده‌های مالیاتی واحدهای تولیدی خارج‌شده از استان نیز می گوید: استان‌ها در خصوص رسیدگی به 11 پرونده مالیاتی در استان خراسان رضوی مدعی هستند که تاکنون شش پرونده با موافقت استان در حال انتقال به دیگر استان‌ها هستند. از سوی دیگر ما اعتقاد داریم پرونده مالیاتی پنج واحد دیگر به دلیل این که عمده فعالیتشان در استان خراسان رضوی است نباید به دیگر استان‌ها منتقل شود.