تاریخ درج مطلب:1398/04/03 ساعت:12:41:15 تعداد بازدید: 59

ارز4200 هست اما کم است

توضیحات همتی نشان می دهد امسال به جای 14 میلیارد ، 11میلیارد دلارارز 4200 اختصاص می یابد

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر تداوم ارائه ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی همزمان با تعدیل فهرست کالاهای مشمول، نحوه مدیریت بازار ارز و مواجهه با کاهش درآمدهای نفتی را تشریح کرد.

مهم ترین فرازهای صحبت های عبدالناصر همتی دربرنامه شنبه شب نگاه یک شبکه اول سیما به شرح زیر است:
* هر بار رئیس جمهور با بنده تماس گرفتند به من گفتند: "نرخ ارز را پایین بیاورید، کاری کنید بیشتر بیاید پایین" (نرخ ارز) همیشه دغدغه رئیس جمهور این است که ارزش پول ملی حفظ شود و افزایش یابد و این موضوع مهم با کاهش نرخ ارز محقق خواهد شد.
* در خارج از کشور توطئه هایی برای افزایش قیمت ارز می کنند. این گروه ها در هرات، دبی و سلیمانیه هستند.
* افزایش ذخایر اسکناس کشور در سال‌های اخیر بی سابقه است.
* فعلا نمی‌شود ارز را تک نرخی کرد. ما در شرایط جنگی هستیم، باید جلوی رانت و فساد ارزی را بگیریم، در شرایط جنگی نمی‌شود صحبت از آزاد سازی کرد.
* الان که صحبت می شود ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود، ما تاکنون ۵ میلیارد دلار تامین کرده ایم و اتفاق افتاده و حدود ۳ میلیارد دلار از ۱۴ میلیارد دلار نیمایی است بنابراین اگر ۵ میلیارد دلار را کنار بگذاریم و دارو نیز از این دسته جدا شود، آن چه باقی می ماند، حدود ۳ میلیارد دلار است و به خاطر این میزان نمی توانیم شوک قیمتی در جامعه ایجاد کنیم.
* سال قبل که گوشت با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد شد، افزایش قیمت در کشور را در پی داشت و بعد که ارز نیمایی وارد کارشد در کمال تعجب کمی قیمت گوشت کاهش یافت، حتماً در این بخش اشتباهاتی رخ داده است البته این اتفاق نادرست برای مرغ هم افتاد.
* سال قبل بر اساس مصوبه سران قوا در شورای عالی هماهنگی اقتصادی تقریباً اسامی 150 شرکت و شخص حقیقی را به قوه قضاییه اعلام کردیم. این افراد کسانی هستند که حتی یک دلار از صادراتی را که داشته اند، برنگردانده‌اند، جالب این است که این 150 شرکت و شخص حقیقی حدود 4 میلیارد دلار صادرات داشته اند البته پرونده قضایی این اشخاص به طور جدی در حال بررسی و رسیدگی است.
* طبیعی است که بودجه کشور متأثر از کاهش درآمدهای نفتی شود اما تمهیداتی به این منظور صورت گرفته البته در قدم اول هدف ما افزایش صادرات نفت به روش های غیرمتعارف است.
* بانک مرکزی تمام امور مربوط به راه اندازی بازار متشکل ارزی را انجام داده است؛ شرکت هم اکنون درحال انجام امور اجرایی است، برخی بانک ها آمادگی نداشتند. آموزش برای صرافی ها شروع شده است. این بازار در آینده نزدیک بدون نقص راه می افتد و سرو سامانی به نرخ های کوچه بازاری می دهد.
* به موازات اروپایی ها، روسیه هم پیشنهاد همکاری تجاری به ایران داده، ما هم متمایل به ارتباط تجاری با آنان هستیم زیرا روسیه می تواند با خرید نفت از ما، بسیاری از نیازهای ما را تأمین کند.
* در خصوص بنگاه داری بانک ها و سود سپرده ها و تسهیلات بانکی هر روز مشغول برخوردهای جدی با بانک ها هستیم اما آهسته و بی سر و صدا پیش می رویم و خبری انتشار نمی دهیم تا به نتیجه برسیم.
* سهمیه بندی بنزین طی امسال بعید است.