تاریخ درج مطلب:1396/07/13 ساعت:12:05:06 تعداد بازدید: 195

افتتاح نمایشگاه اختصاصی ایران در قزاقستان با حضور استاندار خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی که به دعوت استاندار قزاقستان جنوبی در راس هیئتی 15 نفره از مدیران اقتصادی و فعالان و تجار بازرگانی استان به کشور قزاقستان در آسیای میانه سفر کرده بود، در مراسم آغاز به کار نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در شهر آلماتی حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی استانداری بازدید از پارک فناوری 'آل تائو' و نیز مرکز فناوری و رشد و توسعه جمهوری اسلامی در این پارک، دیدار با شهردار آلماتی و نشست و گفت و گو با فعالان و مدیران بازرگانی و تجاری ایرانی فعال در آن شهر از دیگر برنامه های استاندار خراسان رضوی و هیئت همراه است.
دیدار با استاندار قزاقستان جنوبی و مسئولان سازمان های صنعتی، کشاورزی و دیگر مسئولان و نهادهای مرتبط بخش دیگری از برنامه های علیرضا رشیدیان و هیئت همراه است.
پیگیری برقراری خط پروازی بین مشهد - چیمکند یا آلماتی
همچنین طی این سفر قرار است هیئت اقتصادی استان با توجه به مفاد مورد توافق در دوازدهمین و سیزدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قزاقستان ، توسعه همکاری های مشترک در حوزه های کشاورزی و صنعتی و گردشگری را پیگیری کند.
طی سفر استاندار خراسان رضوی، روند عملیاتی شدن موضوعات مورد توافق در این کمیسیون ها بررسی می شود و در این زمینه تحقق کشت فراسرزمینی از مهم ترین محورهای مورد توجه و پیگیری است.
برقراری خط پروازی بین مشهد - چیمکند یا آلماتی با توجه به درخواست فعالان تجاری دو طرف با مشارکت بخش خصوصی از محورهای دیگر مذاکرات هیئت اعزامی خراسان رضوی به قزاقستان خواهد بود.
قزاقستان هفتمین مقصد صادراتی استان
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: قزاقستان امسال هفتمین مقصد صادراتی این استان در نظر گرفته شده است و هشتمین کشور واردکننده کالا به خراسان رضوی به شمار می رود.
محمدعلی امیرفخریان در گفت و گو با ایرنا افزود: از ابتدای امسال تاکنون 10 هزار و 401 تن کالا به ارزش 3.1 میلیون دلار از گمرکات خراسان رضوی به کشور قزاقستان صادر شد. عمده کالاهای صادراتی پسته، ظروف شیشه ای، صفحه و ورق پلیمری، چرم، چسب، مخمرهای فعال، مواد غذایی، رنگ ها و مواد شوینده بود.
وی اظهار کرد: همچنین از ابتدای امسال تاکنون 18 هزار و 570 تن کالا به ارزش 7.2 میلیون دلار از قزاقستان وارد خراسان رضوی شده که عمده آن آهن آلات، حبوبات، دانه کتان، لاستیک، تفاله نشاسته و آهن آلات است.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: براساس سیاست های بازرگانی خارجی استان، امسال تلاش شده است اعزام هیئت تجاری به قزاقستان و پذیرش هیئت تجاری از آن کشور انجام شود.
وی افزود: بر این اساس دیروز نخستین هیئت تجاری خراسان رضوی به ریاست استاندار با هدف ایجاد ارتباط مستقیم بین تجار و تولیدکنندگان خراسانی با کشور مقابل، ایجاد بازار جدید برای گروه کالاهای ماشین آلات، محصولات نباتی، محصولات ساختمانی، محصولات شیمیایی، نساجی و محصولات پلاستیکی عازم قزاقستان شد.
امیرفخریان افزود: قرار است با حضور این هیئت در آلماتی نمایشگاه کالای اختصاصی ایران با محوریت خراسان رضوی به مدت سه روز برپا شود که این نمایشگاه فرصت لازم برای توسعه روابط دو کشور را فراهم می کند.
وی همچنین گفت: یکی از مهم ترین مشکلات در روابط تجاری خراسان رضوی با قزاقستان، ناآشنایی دو طرف با ظرفیت های اقتصادی و بازرگانی یکدیگر و نبود پرواز مستقیم از مشهد به قزاقستان بود که در سفر هیئت تجاری استان به آن کشور تلاش می شود این مشکلات رفع شوند.