تاریخ درج مطلب:1398/07/11 ساعت:12:17:01 تعداد بازدید: 47

برنامه ویژه برای حمایت از فعالان اقتصادی استان

حسین زاده :بانک ملی برای ایجاد شهرک های صنفی مشهد به ویژه شهرک سوغات مشارکت می کند

جمعی از فعالان بخش تولیدی و صنفی استان با نمایندگان مردم استان در مجلس و دکتر «محمدرضا حسین زاده» مدیرعامل بانک ملی دیدار و گفت وگو کردند؛ دیداری که به بیان انتظارات و گلایه های فعالان اقتصادی اختصاص یافت و با مطرح شدن آن ها، محمدرضا حسین زاده که مسئولیت ریاست شورای هماهنگی بانک‌های دولتی را هم بر عهده دارد، برای حمایت بانک ملی از فعالان اقتصادی خراسان رضوی دستورات ویژه ای صادر کرد.

به گزارش خراسان رضوی، در ابتدای این نشست «چمنیان» عضو اتاق بازرگانی استان گفت: صنایع بزرگ برای اشتغال هر نفر به بیش از یک میلیارد تومان تسهیلات نیاز دارند اما کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خرد با 100 میلیون تومان اشتغال ایجاد می‌کنند، بنابراین انتظار ما این است که سیستم بانکی به پرداخت تسهیلات به این حوزه توجه بیشتری داشته باشد.«محمودی» نایب‌رئیس اتاق بازرگانی استان هم گفت: اگر یک واحد تولیدی با تمام ظرفیت خود فعالیت کند در نهایت 5 درصد سود عایدش می‌شود، در حالی‌که سود و بهره تسهیلات پرداختی شبکه بانکی از 18 تا 40 درصد متغیر است به همین دلیل واحد تولیدی و صنعتی همیشه بدهکار سیستم بانکی است.از سوی دیگر متأسفانه سیستم مدیریتی بانک‌ها به‌جای این که خوش‌حساب‌ها را تشویق کنند، تمام برنامه‌ریزی‌های خود را صرف حمایت از بدحساب‌ها می‌کنند. همچنین «روشنک» رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان از حمایت نکردن سیستم بانکی از صادرات گلایه کرد و «ساقی» فعال حوزه کشاورزی و دام‌پروری نیز خواستار حمایت بیش‌ازپیش سیستم بانکی از اشتغال روستایی شد.

اختیارات استانی بانک ملی افزایش یابد

«شرکا» رئیس انجمن کارفرمایان استان نیز به پایین بودن سطح اختیارات مدیران بانکی استان اشاره کرد و گفت: با توجه به تلاش‌های صادقانه آقای مونسان، انتظار ما و همه فعالان تولیدی و اقتصادی استان این است که مدیریت بانک ملی سطح اختیارات مدیر استانی بانک ملی را افزایش دهد.در ادامه برخی دیگر از حاضران نیز خواستار حمایت بانک‌ها از فعالیت‌های صنفی و کسب‌وکارهای خرد در مشهد شدند.

همچنین «سید احسان قاضی‌زاده هاشمی» و «سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های شهر مشهد پیشنهاد کردند بانک ملی از ایجاد شهرک‌های خارج از شهر مشهد حمایت جدی داشته باشد.

بخش خصوصی خراسان رضوی خوش حساب است

در ادامه جلسه تریبون در اختیار مدیرعامل بانک ملی ایران قرار گرفت تا به گلایه‌ها و انتظارات پاسخ دهد. «محمدرضا حسین زاده» با بیان این که بخش خصوصی استان خراسان رضوی جایگاه مهمی در اقتصاد کشور دارد افزود: پایین بودن معوقات بانکی در استان نشان‌دهنده خوش‌حساب بودن فعالان اقتصادی در پرداخت مطالبات بانکی است و ما این موضوع را حتماً در افزایش میزان اختیارات برای پرداخت تسهیلات مدنظر خواهیم داشت. رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی کشور ادامه داد : دولت آمریکا بیش از 300 نفر در وزارت دارایی خود استخدام کرده تا بر اساس ساعت کاری ایران، هرگونه روزنه ارتباط بانکی ما با دیگر کشورها را مسدود کند، در چنین شرایطی تنها بخش خصوصی می‌تواند باعث تحرک و خروج کشور از وضع موجود شود و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی آمادگی کامل دارد تا از این فعالان حمایت کند.

اختیارات مدیر استانی را افزایش می دهیم

حسین زاده به موضوع افزایش اختیارات مدیر استانی بانک ملی نیز اشاره کرد و گفت: اگرچه ما تقریباً بیشترین اختیارات را به مدیر استان خودمان واگذار کردیم و حتی در بانک ملی یک کارگروه ویژه رسیدگی به پرونده‌های استان خراسان رضوی تشکیل داده‌ایم اما بازهم بررسی خواهیم کرد تا سطح این اختیارات را افزایش دهیم. وی با بیان این که هیچ واحد تولیدی فعالی نباید تحت تملک بانک‌ها قرار بگیرد در خصوص درخواست افزایش سطح تسهیلات پرداختی توسط مدیریت استانی بانک ملی نیز افزود: بدون شک هدف ما حمایت از تولید است و این اختیار به استان داده می‌شود که به پروژه‌هایی که دارای توجیه هستند تسهیلات پرداخت شود.

حمایت جدی بانک ملی از کسب و کارهای خرد

رئــیـس شــورای هماهــنگی بانک ‌های دولتی کشور همچنین به موضوع حمایت از کسب‌وکار های خرد اشاره کرد و گفت: بانک ملی ایران برنامه‌های جدی برای پرداخت تسهیلات و حمایت از کسب‌وکارهای خرد و کوچک دارد. مدیرعامل بانک ملی ایران همچنین اعلام کرد: بانک ملی آمادگی دارد از ایجاد شهرک‌هایی مانند شهرک سوغات در اطراف مشهد حمایت کامل انجام بدهد. فرهی عضو هیئت‌مدیره بانک سپه نیز در این نشست اعلام کرد: این بانک همپای بانک ملی آمادگی دارد برای حمایت از بخش خصوصی و کسب‌وکارهای خرد و دانش‌بنیان عمل کند.