تاریخ درج مطلب:1397/11/11 ساعت:12:50:12 تعداد بازدید: 154

خط و نشان همتی برای مواجهه مجدد با دلالان ارزی

تدارک برای سومین مداخله در بازار ارز
                                       
روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی، ضمن هشدار درباره تحرکات جدید برخی دلالان برای افزایش نرخ ارز، به طور تلویحی از اقدام مجدد بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز خبر داد.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در پست جدید اینستاگرام خود نوشت: این روزها متاسفانه برخی افراد و صاحب منصبان و بعضا ذی‌نفعان به تریبونی که دسترسی پیدا می کنند، با بی توجهی به جنگ تبلیغاتی و روانی دشمنان علیه کشورمان و در حد خود، آینده منفی را به غلط برای اقتصاد کشورمان به تصویر می کشند. دلالان ونوسان گیران هم سوار براین گونه القائات وبزرگ نمایی ها و با بحث هایی مانند تاثیر رد یا قبول پالرمو و SPV و دیگر بهانه ها، کسب وکار شان را با فروش ارزهای گران خریده خود، رونق می دهند.
همتی افزود: عوامل اقتصادی و توانایی مداخله بانک مرکزی، نرخ هایی را که امروز توسط فرصت جویان و در فضاهای مجازی مطرح می شود ماندگار نمی داند. به مردم عزیز توصیه می کنم دارایی خود را در معرض ریسک بازار ارز قرار ندهند.رئیس کل بانک مرکزی در پایان تاکید کرد: بانک مرکزی همچنان که تا به حال نیز نشان داده است در موقع مقتضی تدابیر پیش بینی شده را عملیاتی خواهد کرد. زمان و نوع مداخله را بانک مرکزی تعیین می کند، نه فضا سازی دلالان و فرصت جویان.
درخور یادآوری است که بانک مرکزی در دو مقطع طی نیمه دوم امسال، با مداخله در بازار ارز و تزریق به بازار توانست قیمت های حبابی ارز را بشکند. در مقطع نخست، نرخ دلار بازار آزاد از حدود 19 هزار تومان تا 13 هزار تومان کاهش یافت و در مقطع دوم، نرخ دلار از حدود 15 هزار تومان به 10 هزار تومان سقوط کرد.