تاریخ درج مطلب:1397/05/09 ساعت:12:53:36 تعداد بازدید: 19

ترک یک شبه معتاد ۴۰ ساله

دو روز بعد از دستکاری تاریخي۱۳۹۶/۶/۱۱ درنظام بانکی و نرخ بهره و یا به گفته بعضی‌ها همان «نزول »۴۰ سال رایج در ایران این قلم و بسیاری از دلسوزان نظام به اثر تخریبی «ترک یک شبه معتاد ۴۰ ساله » به دولت تذكر دادند و اعلام کردن اینگونه «ترک اعتیاد » به نابودی معتاد که همان نظام پولی و بانکی و کنترل بازار ارز و طلا است می‌انجامد و باعث میشود کنترل اقتصاد کشور از اختیار دولت خارج شود.

آن زمان به دولت یاد آور شدند اگر این تصمیم توسط ذینفعان گرفته نشده باشد یقینا پوست موز و خربزه است که توسط مشاورین ذینفع زیر پای تصمیم گیران و اقتصاد کشور انداخته شده است .

اما متاسفانه تصمیم گیران ویا مشاورین ذینفع بخصوص بخش زيادي از بدهکاران معوقه که عمدتا دولتي و خصوصي و بعضا خصوصي هستند و زورشان از دارندگان نظر عدم امكان ترك اعتياد يك شبه اقتصاد بیشتر بود با بی توجهی به تذكرات ارائه شده از طرف دلسوزان اقتصاد کشور ابتدا بازار ارز ، طلا و در ادامه تمام بازار را بهم ریختند .

در این موقع همان تصمیم گیران که شرایط را بهم ریخته دیدند بدون اینکه در جهت اصلاح خرابکاری قبلی خود اقدام کنند با عجله تصمیم عجیب و غیر کارشناسی ساعت ۲۳ روز ۲۰ فرودین ۹۷ را رقم زدند و با اینکه همه از جمله خود تصمیم گیران ۱۳۹۶/۶/۱۱ می‌دانستند اقدام قبلی آن‌ها یقینا افزايش قیمت ارز و طلا بسیار بیشتر خواهد بود، تک نرخی۴۲۰۰ تومانی را برای هر نوع دلاری و گشایش اعتبار حتی برای «خاکِ خواب‌ِ گربه » اعلام کردند.

صبح روز ۲۱ فرودین ۹۷ این تصمیم نیز با اعتراض همان قلم‌ها و دلسوزان واقع و آنچه امروز شاهد هستیم را پیش بینی و با تمنا از تصمیم گیران تقاضا کردند از این بخشنامه عدول کنند، متاسفانه این بار نیز همان تصمیم گیران با لجبازی به خواهش این دلسوزان توجه نکرده و در شرایطی که حتی یک دلار برای مبارزه با تحریم‌های ترامپ حیاتی است، ده‌ها میلیارد دلار ارز کشور را تبدیل به رانت هزاران میلیارد تومانی برای افرادی ویژه که در لیست‌های نیمه منتشر شده مشخص است، تبدیل کردند .

آن اقدامات و تصمیمات ذینفعانه و یا ناشیانه باعث شده علاوه بر نابودی حجم قابل توجهی ارز ، فضای کسب کار کشور نیز بسمت پلیسی و امنیتی که باز هم دامان افراد ضعیف و غیر ویژه و تولید کنندگان و مغازه دار را خواهد گرفت پیش بروند .

سوال اینجاست که آیا کشور مسئول ندارد که با خرابکاران کلان اقتصاد کشور که دانسته و یا بی توجهی به تذكردلسوزان چند ده میلیارد دلار ارز كشور را نابود و فضای کسب و کار را ۶ ماه قبل از شروع تحریم‌های ترامپ به هم ریختند برخورد کند؟ برخورد فقط تعویض نیست که چند روز بعد خبر آن از کانادا بگوش برسد.

محمد حسین روشنک