تاریخ درج مطلب:1397/08/02 ساعت:11:03:18 تعداد بازدید: 157

تشریح برنامه وزیران پیشنهادی در اتاق بازرگانی

کوررنگی سیاسی دژپسند و وعده شریعتمداری درباره قانون کار

وزیران پیشنهادی اقتصاد، کار و رفاه دیروز به اتاق بازرگانی ایران رفتند و ضمن گفت و گو با فعالان اقتصادی به بیان دیدگاه ها و برنامه های خود پرداختند.

در این جلسه، دژپسند وزیر پیشنهادی اقتصاد، از کوررنگی سیاسی خود در استفاده از صاحب نظران اقتصادی در این وزارتخانه سخن گفت، شریعتمداری بر ضرورت اجرای منعطف قانون کار تا اصلاح آن تاکید و وزیر صنعت نیز برای سپردن بخشی از فعالیت های کشور در بخش صادرات به بخش خصوصی اعلام آمادگی کرد.

دژپسند: اکسیر کمیاب 5 سال اخیر، یعنی هماهنگی اقتصادی، در حال تحقق است

دژپسند گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت امور اقتصادی و دارایی، دیروز مهمان فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران بود. وی با بیان این که یکی از برنامه‌های من تشکیل هسته‌های اندیشه ورزی و سیاست‌زایی است، به صراحت اعلام کرد که خدمت رئیس جمهور گفته‌ام که در استفاده از افراد و صاحب نظران دچار کور رنگی سیاسی هستم.وی بیان کرد: به رئیس جمهور گفته‌ام که دولت جناب عالی در دیپلماسی خارجی برند داشت، اما چقدر سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است؟ نمی شود سرمایه گذاری خارجی جذب کرد، بدون این که سرمایه گذار داخلی اظهار رضایت کند.وی خواستار مشورت بخش خصوصی به دولت شد و افزود: اکسیر کمیاب پنج سال اخیر یعنی هماهنگی اقتصادی، در حال تحقق است.دژپسند به مسائل نظام بانکی اشاره کرد و گفت: در دوره آقای روحانی دو طرح برای تحول در نظام بانکداری تعیین شد، اما عملا پیشرفت نداشت، زیرا بانکداری ما با بانکداری مدرن فاصله دارد.

شریعتمداری: اجرای قانون کار تا زمان اصلاح آن، باید منعطف شود

به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران درباره قانون کار گفت: اصلاح این قانون، سال هاست که در دستور کار است و دوبار از مجلس پس گرفته شده است. این بار هم در دولت یازدهم درباره اصلاح قانون کار این اتفاق افتاد. اما به هرحال تا زمانی که قانون کار اصلاح شود ما باید یک انعطاف پذیری در اجرای قانون کار ایجاد کنیم و بعضی مواقع لازم است که سخت‌گیری‌ها در اجرای قانون کار کمتر شود و به نظر می‌رسد دستمان باز است تا بتوانیم از قانون فعلی کار هم حداکثر بهره را برای توسعه اشتغال به کار گیریم.شریعتمداری در خصوص مشکل مطالبات تامین اجتماعی از دولت بیان کرد: 50 هزار میلیارد تومان در قانون بودجه امسال معین شده است که از طریق تهاتر در اختیار این سازمان قرار گیرد. ما تلاش می‌کنیم در شش ماه دوم این اتفاق بیفتد که در آن صورت، تقریباً یک سوم از منابع مورد نیاز و بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی حل و فصل می‌شود.

رحمانی: اعتقاد ندارم رئیس سازمان توسعه تجارت و رایزنان بازرگانی کارمند دولت باشند

وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه با نمایندگان اتاق ایران اظهار کرد: من هیچ تصمیمی را بدون مشورت و هماهنگی با اتاق فکر نخواهم گرفت و تصمیمات مهم را با کمک این اتاق های فکر می گیرم. وی افزود: برای همفکری با فعالان بخش خصوصی طبقه دهم وزارتخانه را در اختیار فعالان بخش خصوصی و اتاق بازرگانی ایران می گذارم. وی با بیان این که رایزنان بازرگانی در شأن رایزن بازرگانی نیستند، افزود: رایزنان بازرگانی حتما نباید کارمند دولت باشند. حتی من اعتقاد ندارم که رئیس سازمان توسعه تجارت هم کارمند دولت باشد. وزیر پیشنهادی صنعت درباره پیمان سپاری ارزی اظهار کرد: روزی که خدمت آقای روحانی رسیدیم در این زمینه مطالبی مطرح شد و حتی این مورد را مطرح کردم و حتماً باید در این باره به صورت اختصاصی با بخش خصوصی صحبت شود و پیشنهادهای خودمان را به رئیس جمهور اعلام کنیم.

وزیر راه در حاشیه جلسه غیر علنی مجلس: مسکن اولویت اول برنامه هایم است

دیروز وزیر پیشنهادی راه نیز در حاشیه جلسه غیر علنی مجلس، اولویت های کاری خود در این وزارتخانه را تشریح کرد. محمد اسلامی وزیر پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی با تأکید براین که مسکن در اولویت اول برنامه‌های بنده است، گفت: یکی دیگر از اولویت‌های کاری من بازآفرینی شهری است. وی در خصوص تکمیل مسکن مهر تصریح کرد: برخی از واحد‌های مسکن مهر نیمه‌تمام است و با توجه به شرایط تورمی موجود و مابه‌التفاوت‌ها دچار مشکل شده‌ایم که باید با تدبیر و سیاست‌های مناطق، تصمیمات متناسبی گرفته شود. برخی از مسکن‌های مهر هم دارای تسهیلات زیربنایی نیستند که باید با توجه به شرایط اقتضایی و هماهنگی‌های لازم مشکلات آن‌ها حل شود.