تاریخ درج مطلب:1397/01/26 ساعت:10:57:04 تعداد بازدید: 145

تصمیمات جدید ارزی

خرید و فروش اسکناس ارز در صرافی هاتا اطلاع ثانوی ممنوع شد

بانک مرکزی، در جلساتی که بین مدیران این بانک و نیز مسئولان دولتی برگزار شد، ضوابط و دستورالعمل‌های مربوط به سیاست جدید یکسان‌سازی نرخ ارز،‌ ضوابط بخش واردات و همچنین چگونگی هدایت درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه تجاری کشور‌ را بررسی یا نهایی کرد.
به تناظر سیاست جدید بانک مرکزی و دولت در تک نرخی کردن ارز، ساختمان میرداماد شاهد برگزاری جلسات هماهنگی بین مسئولان بانک مرکزی با مسئولان دولتی در این زمینه است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در جلسات برگزار شده بین رئیس کل بانک مرکزی با مدیران این بانک، نحوه تامین ارز واردات کشور، نهایی شد.

درآمدهای ارزی صادرکنندگان غیرنفتی به چرخه تجاری کشور هدایت می‌شود

همچنین رئیس کل بانک مرکزی در جلسه دیگری با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت مراحل اجرایی هدایت درآمدهای ارزی صادرکنندگان غیرنفتی به چرخه تجاری کشور را بررسی کرد و هماهنگی های لازم به عمل آمد. در این زمینه مقرر شد صادرکنندگان غیرنفتی، ارز خود را از طریق سامانه نیما – نظام یکپارچه مدیریت ارزی- به سیستم بانکی یا صرافی های مجاز بفروشند که این ارز نیز به مصرف واردات مورد نیاز کشور می رسد.

واردات در مناطق آزاد تنها با ثبت سفارش

از سوی دیگر معاون ارزی بانک مرکزی در جلسه همانگی با مدیران بین الملل و ارزی بانک ها و موسسات اعتباری کشور با اشاره به تصویب نامه هیئت وزیران، تمام واردات کالا و خدمت به کشور را منوط به ثبت سفارش نزد وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد و گفت: بر این اساس واردات کالا و خدمت حتی در مناطق آزاد تجاری نیازمند ثبت سفارش است.سید احمد عراقچی درباره تغییر عمده مقررات واردات کالا و خدمت به کشور نسبت به گذشته اعلام کرد: براساس تصویب نامه هیئت وزیران، تامین ارز مورد نیاز واردات به کشور باید از طریق سیستم بانکی صورت گیرد و واردکنندگان برای تامین نیازهای خود به بانک ها مراجعه کنند.معاون ارزی بانک مرکزی درباره نحوه تامین ارز واردات به سرزمین اصلی نیز گفت: ثبت سفارش واردات در سرزمین اصلی از گذشته الزامی بوده و این روند ادامه پیدا می کند. نحوه تامین ارز آن از طریق بانکی و خرید از بانک مرکزی، بدون انتقال ارز (مطابق آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات) یا منابع خود مشتری نزد بانک خواهد بود.وی افزود: در صورتی که بانک ها امکان انتقال وجه نداشته باشند می توانند از خدمات صرافی خود یا صرافی های مجاز استفاده کنند.شایان ذکر است بخشنامه های مرتبط با ارز مسافری، دانشجویی و درمانی در روزهای اخیر به شبکه بانکی ابلاغ شده و موضوع مربوط به تامین ارز مورد نیاز بخش واردات نیز، نهایی و از روز یک شنبه هفته آینده قابل اجرا خواهد بود.

پرداخت قراردادهای فاینانس بر اساس نرخ جدید دلار

بانک مرکزی شرایط جدید پرداخت قراردادهای فاینانس را اعلام کرد که بر این اساس تمام پرداخت های مربوط به قراردادهای فاینانس (اعم از پیش پرداخت، بازپرداخت هزینه ها و غیره) بر اساس نرخ جدید (هم اکنون بر مبنای هر دلار 42000 ریال یا معادل آن به دیگر ارزها) انجام خواهد شد. اطلاعیه شماره 4 بانک مرکزی با هدف یکسان سازی نرخ ارز تصریح کرد که درباره فاینانس های مربوط به طرح های دولتی، ضروری است تمهیدات و هماهنگی های لازم با سازمان برنامه و بودجه و وزارتخانه مربوط برای انجام پرداخت ها بر اساس نرخ فوق به عمل آید. همچنین این اطلاعیه افزوده است درباره طرح های ارز آور، مجری طرح موظف به تأمین ارز مربوط برای انجام پرداخت‌هاست.

اطلاعیه بانک مرکزی درباره تامین ارز دانشجویی

بانک مرکزی همچنین ضوابط مربوط به تامین ارز دانشجویی را ابلاغ کرد. در اطلاعیه شماره 5 این بانک با هدف یکسان سازی نرخ ارز آمده است: حداکثر مبلغ قابل تأمین ارز دانشجویی قابل پرداخت/حواله، حداکثر سالانه 15000 دلار یا معادل آن به دیگر ارزها بابت شهریه دانشگاه و حداکثر ماهیانه 1000 دلار یا معادل آن به دیگر ارزها برای دانشجو و حداکثر ماهیانه 500 دلار برای هر عضو خانواده وی است.طبق این بخشنامه، پرداخت ارز دانشجویی پس از تأیید وزارتخانه مربوط (حسب مورد علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) به نرخ اعلامی این بانک انجام خواهد شد. همچنین برای پرداخت این ارز، تأیید وزارتخانه مربوط باید در هر سال تمدید شود. بر اساس این اطلاعیه، علاوه بر بانک ملی، بانک سامان نیز برای ارائه ارز مسافری اقدام می کند. ترتیبات ارائه ارز مسافری توسط بانک سامان نیز طبق اطلاعیه شماره 2 بانک مرکزی برای یکسان سازی نرخ ارز است. دیگر بانک‌های ارائه کننده ارز مسافری متعاقباً به اطلاع عموم خواهند رسید.

هشدار تعزیرات به صرافی‌ها

در همین حال، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی ضمن تاکید به صرافی ها برای اجرای مصوبات ارزی هیئت دولت، از برخورد قاطع و بدون اغماض این سازمان با متخلفان و برهم زنندگان آرامش بازار ارزی کشور خبر داد.به گزارش عمومی سازمان تعزیرات حکومتی، جمال انصاری معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی درباره نقش این سازمان در کنترل وضعیت اقتصادی عرضه ارز و جلوگیری از سودجویی دلالان در این بازار، گفت: به صرافان محترمی که در این بازار فعال هستند تاکید می کنیم که پیگیر اجرای مصوبات هیئت دولت درباره ارز باشند چراکه آن دسته از صرافی هایی که برخلاف این مصوبات عمل کنند متخلف هستند و برابر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با آنان برخورد می شود. وی تاکید کرد: تمامی افراد حقیقی و حقوقی که اخلالی بر نظم بازار ارز و برهم خوردن آرامش این بازار دارند تحت تعقیب و پیگیری دستگاه های نظارتی هستند و بدون چشم پوشی و برابر قانون با این افراد برخورد می شود.

راه اندازی سامانه ای برای رصد ارز صادرات غیرنفتی

در حالی که پیش از این برخی نگرانی ها درباره عرضه نشدن ارز حاصل از صادرات غیرنفتی مطرح بود، رئیس سازمان توسعه تجارت از تشکیل سامانه ای برای رصد ارز حاصل از صادرات غیرنفتی خبر داد و گفت: نظام یکپارچه معاملات ارزی طوری طراحی شده که همه نیازها درباره خرید و فروش ارز در سامانه نیما تأمین می‌شود و سامانه سماصد نیز برای رصد ارزهای صادراتی است.به گزارش فارس، مجتبی خسروتاج در برنامه تلویزیونی پنج شنبه شب گفت: در سه سال گذشته بخشی از تجارت خارجی کشور را از ارز مبادله‌ای به سمت ارز متقاضی هدایت کردیم و بدین ترتیب از 7400 تعرفه وارداتی حدود 4 هزار و 400 تعرفه برمبنای ارز متقاضی تعریف شد و واردات آن ها براساس ارز بازار آزاد انجام شد. معاون وزیر صنعت افزود: مصوب شد واردکنندگان می‌توانند در زمان درخواست ثبت سفارش واردات اعلام کنند که از محل ارز صادراتی است و براساس شماره پروانه صادراتی وارد سامانه سماصد که مربوط به درآمدهای صادراتی غیرنفتی است شوند و در قالب آن از ارز صادراتی دیگری استفاده کنند و واردات خود را انجام دهند.رئیس سازمان توسعه تجارت بیان کرد: بنابراین رصد ارز صادراتی از این طریق امکان‌پذیر است و مشخص می‌شود که چه مقدار ارز برای چه کالای صادراتی مثلا پتروشیمی، صنایع غذایی یا صنایع فولاد استفاده شده است.وی اظهار کرد: دستورالعمل رصد ارز صادراتی به زودی ابلاغ می‌شود.

واردات نیمی از کالاها از مسیر غیربانکی

خسروتاج بیان کرد: سال گذشته حدود 50 درصد از کالاها از ردیف بانکی و 50 درصد هم از طریق رویه غیربانکی وارد کشور شده است.رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: براساس مصوبه معاون اول رئیس‌جمهور مناطق آزاد نیز باید واردات را با ثبت سفارش انجام دهند.

خرید و فروش اسکناس ارزی در صرافی ها ممنوع شد

از سوی دیگر، معاون ارزی بانک مرکزی در سخنانی اظهار کرد: از این پس، صدور حواله ارزی خارج از شبکه بانکی، ممنوع خواهد بود و همچنین بانک ها ملزم به خرید اسکناس خرد افراد هستند و صرافی ها نمی توانند خرید و فروش اسکناس انجام دهند.به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ معاون ارزی بانک مرکزی، مهم ترین موضوع در بازار ارز را جلوگیری از خروج سرمایه و تامین مالی قاچاق دانست و گفت: هم اکنون تراز ارزی کشور ما بسیار مطلوب است و هیچ گونه مشکلی در تامین نیازهای کشور نداریم اما نباید شرایط به گونه ای باشد که به خروج سرمایه از کشور منجر شود.سید احمد عراقچی با اشاره به این که در پی تصمیم اخیر ستاد اقتصادی دولت، تجارت از حالت بی نظمی خارج می شود، گفت: فرایند واردات بدون ثبت سفارش براساس مصوبه هیئت دولت، ممنوع اعلام شده و هرگونه واردات که نیاز به تخصیص ارز دارد با ثبت سفارش انجام می‌شود.این مقام مسئول بانک مرکزی درباره روش انجام ثبت سفارش تصریح کرد: ثبت سفارش کالاهای وارداتی الزاما با روش بانکی خواهد بود و این روش به شفافیت بیشتر در واردات منجر می شود.به گفته عراقچی، براساس ضوابط جدید تامین ارز برای واردات از دو طریق قابل انجام است: در وهله اول، بانک با بهره گیری از مراودات بانکی خود، ارز مورد نیاز را تامین می کند و در غیر این صورت، بانک می تواند از طریق صرافی های مجاز برای تامین ارز اقدام کند.معاون ارزی بانک مرکزی افزود: از این پس، صدور حواله ارزی خارج از شبکه بانکی، ممنوع خواهد بود.عراقچی درباره واردات بدون انتقال ارز نیز گفت: این موضوع طبق ضوابط قبل انجام خواهد شد و واردکنندگان باید اظهارنامه مالیاتی داشته باشند.معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به نحوه عمل درباره ارز صادرکنندگان، گفت: صادرکنندگان می توانند ارز خود را از طریق سامانه نیما به سیستم بانکی یا صرافی های مجاز بفروشند و این ارز نیز به مصرف واردات مورد نیاز کشور می رسد.عضو هیئت عامل بانک مرکزی بیان کرد: طبق ضوابط جدید بانک ها ملزم به خرید اسکناس خرد افراد هستند و صرافی ها نمی توانند خرید و فروش اسکناس را انجام دهند.عراقچی درباره سپرده پذیری ارزی نیز گفت: بانک مرکزی این تضمین را به تمام سپرده گذاران ارزی می دهد که با سود مقرر در سررسید، به این افراد، همان اسکناس سپرده گذاری شده را بازپس دهد.معاون ارزی بانک مرکزی، نگهداری ارز بیش از 10 هزار یورو یا معادل آن به دیگر ارزها را ممنوع خواند و افزود: افرادی که هم اکنون بیش از این مبلغ در اختیار دارند می‌توانند منابع خود را نزد بانک ها سپرده گذاری کنند.به گزارش بانک مرکزی، سیف نیز در جلسه با مدیران عامل بانک ها، با بیان این که حضور پررنگ صرافی ها در تسویه حساب های بین المللی، ابهاماتی با خود به همراه دارد، سیاست های جدید ارزی را که به نوعی به محدود شدن فعالیت های صرافی منجر می شود فرصت مناسبی برای انتقال فعالیت های ارزی از صرافی ها به بانک ها دانست.
رئیس شورای پول و اعتبار با بیان این‌که انتقال بخشی از عملیات ارزی از صرافی ها به بانک‌ها، مقاومت هایی را با خود به همراه دارد، خاطرنشان کرد: به رغم این مقاومت ها، شفافیتی که این تصمیم در تجارت خارجی ما ایجاد می کند مثبت و مفید است. علاوه بر این، تصمیم اتخاذ شده به تسهیل و تقویت اجرای مقررات مبارزه با پول‌شویی منجر می شود.

روحانی: نگرانی درباره افزایش قیمت کالاها برطرف شد

رئیس جمهور نیز برای سومین روز متوالی، جلسه ستاد اقتصادی دولت را با محوریت سامان دهی بازار ارز برگزار و اعلام کرد که با توجه به سیاست های ارزی جدید، نگرانی ها درباره افزایش قیمت کالاها برطرف شده است. به گزارش مهر، جلسه ستاد اقتصادی دولت صبح پنج شنبه با حضور حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد و دستورالعمل های مرتبط با سیاست های اتخاذ شده درباره مدیریت بازار ارز مورد بحث و بررسی و تصویب قرار گرفت. رئیس جمهور در این جلسه با تاکید بر تاثیر شفافیت و روشمند شدن اختصاص ارز برای مصارف گوناگون در ایجاد آرامش در بازار افزود: با توجه به تامین همه ارزهای مورد نیاز تولیدات داخلی با نرخ اعلام شده ، نگرانی ها درباره افزایش قیمت کالاها برطرف شده است.

روایت سیف از مواجهه تنش آلود با برخی نمایندگان

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در یادداشتی تلگرامی، تنش پیش آمده حین سخنرانی اش در جلسه سه شنبه هفته گذشته مجلس را موجب وارد آمدن آسیب جسمانی به خود دانست.ولی ا... سیف در این یادداشت آورده است: کم تابی معدودی از عزیزان نماینده برای شنیدن توضیحات رئیس کل بانک مرکزی که با نیت آگاه‌سازی این عزیزان در میانشان حضور یافته بود به حدی بود که حتی اجازه ندادند کلامی پس از نام خداوند متعال در مطلع سخن بر زبان آورم و از همان ابتدا بنا را بر نشنیدن قرار دادند. در ادامه این یادداشت آمده است: گر نبودند نمایندگان فهیم، صبور و شجاعی مانند برادران بزرگوار تابش، نعمتی، مطهری، وکیلی و یوسفیان ملا تا همکاران بی‌تاب و کم‌صبر خود را از اطراف تریبون مقدس مجلس شورای اسلامی دور کنند، قطعاً آسیب‌های جسمانی وارد شده به بنده و از آن مهم‌تر حیثیت و حرمت این تریبون ارزشمند بیش‌ از پیش بود؛ آسیب‌هایی که متأسفانه خود این بزرگواران از آن‌ها بی‌نصیب نماندند و آثار جراحات آن لحظات تلخ بر جسم‌شان ‌همچنان باقی و پیداست.

Economic@khorasannews.com