تاریخ درج مطلب:1398/04/27 ساعت:11:59:28 تعداد بازدید: 146

صادر نشدن ضمانت نامه های ارزی توسط بانک های استان مشکل ساز شد

خطر کوچ صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی از استان

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی استان با اشاره به مشکلات فعالان این عرصه گفت :

برخی شرکت های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی در استان به دلیل مشکل تامین ضمانت های ارزی، در تهران حساب باز کرده اند و به دلیل همین مشکلات از خراسان رضوی کوچ کرده‌اند. به گزارش روابط عمومی اتاق مشهد، «حمید بابازاده» در چهاردهمین نشست دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی افزود: مدت زیادی است که ما با بانک های استان درباره ضمانت نامه های ارزی مشکل داریم، هر چند این ضمانت نامه در بانک های استان به طور مستقیم صادر نمی شود اما مقدمات کار را فراهم و درخواست را به تهران ارسال می کنند. وی افزود: شرکت های فنی و مهندسی یکی یکی در حال تعطیلی اند، فضای کار در خارج از کشور باید برای آن ها فراهم شود. کشور عراق پروژه های عمرانی زیادی دارد اما شرکت های خراسانی نمی توانند کاری کنند چون بانک های ما در صدور ضمانت نامه ها به سختی عمل می کنند.بابازاده خاطرنشان کرد: طبق ضوابط مندرج در آیین نامه شورای پول و اعتبار، تسهیلاتی برای شرکت صادرکننده خدمات فنی و مهندسی در نظر گرفته شده است؛ پارسال قرار شد موضوع در کوتاه‌ترین زمان پیگیری شود اما هم اکنون با گذشت حدود پنج ماه هنوز اتفاقی نیفتاده است. وی یادآور شد: مسئولان استانی از ما می پرسند چرا صدور خدمات فنی و مهندسی در استان تا این حد کند شده است، در حالی که یکی از موانع همین بحث بانک هاست و بحث ما این است که اگر قرار است بانک ها در صدور ضمانت نامه ها همکاری نکنند، پاسخی برای استاندار داشته باشیم.

برای حمایت منعی نداریم مشکل از تحریم هاست

«حمید رادمهر» کارشناس بانک توسعه صادرات هم گفت: تفاوت کنونی در صدور ضمانت نامه‌ها نسبت به سال گذشته، به دلیل تحریم هاست. بانک های طرف قرارداد با توسعه صادرات در خارج از کشور انصراف داده اند و فقط با دو بانک خارجی در این زمینه ارتباط داریم. در زمینه تامین مالی پروژه ها نیز تنها دو خط اعتباری برای کشور روسیه داریم که از طریق آن امکان تامین مالی برای صادرات کالا داریم. «محمد عباس زاده» کارشناس ارزی شورای هماهنگی بانک های استان نیز گفت: در بحث حمایت از صادرکنندگان هیچ منعی نداریم و همه موارد قابل اجراست اما موضوع و مشکل تحریم بین المللی ماست؛ دستورالعمل شورای پول و اعتبار مربوط به سال 89 بوده و در آن زمان نرخ دلار 960 تومان بود و ما 60 کارگزار بین المللی داشتیم اما هم اکنون دلار نیست، تامین مالی ارزی وجود ندارد و کارگزار هم نداریم و این مشکل در بحث واردات کشور هم وجود دارد.

باید تفویض اختیار شود

لبافی، رئیس دبیرخانه شورای گفت وگوی استان نیز گفت: نکته این است که صدور ضمانت نامه در تهران انجام می شود و موضوع کمبود ارز نیست بلکه بحث تفویض اختیارات استانی است تا مسیر تهران و هزینه های ناشی از آن و اجرای مصوبه برداشته شود. وی افزود: هم بخش خصوصی و هم سیستم بانکی استان بر اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار در استان تاکید دارند. با توجه به به هم پیوستگی سیستم بانکی، پیشنهاد پوشش اعتبار یک بانک در بانک دیگر برای صدور ضمانت نامه را داریم. همه بانک ها از سوی بانک مرکزی مدیریت می شود و زمینه پوشش باید به نحوی در استان ما فراهم شود. وی ادامه داد: این موضوع در شورای هماهنگی بانک ها مطرح شود تا برای صدور ضمانت نامه های بانکی در استان و برخی بندهای شورای اعتبار شیوه نامه ای مشخص شود.