تاریخ درج مطلب:1397/08/10 ساعت:14:30:44 تعداد بازدید: 323

در سفر معاون استاندار به افغانستان صورت گرفت

رایزنی برای توسعه تعاملات اقتصادی با هرات

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری در سفر به افغانستان، در دیدار با مسئولان استان هرات و همچنین گفت وگو با جمعی از تاجران، فعالان اقتصادی و تشکل های فعال ایران در این کشور، درباره زمینه های توسعه تعاملات اقتصادی رایزنی کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری، قربان میرزایی در ادامه برنامه‌های سفرش به هرات، در دیدار با جمعی از تجار، فعالان اقتصادی و تشکل‌های فعال ایران و افغانستان در محل کنسولگری ایران در هرات، نقش بخش خصوصی را در کمک به دولت‌ها برای ارتقای سطح تعاملات تأثیرگذار دانست. وی افزود: به همین منظور، تبادل هیئت‌های تجاری و فعالان اقتصادی بین دو کشور ایران و افغانستان و استان‌های خراسان رضوی و هرات باستان، گسترش‌یافته است. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گفت: این دو استان دارای مزیت‌های فراوانی در حوزه‌های مختلف هستند که باید از آن‌ها به نحو شایسته‌ای استفاده کرد. میرزایی خواستار معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تسهیل در این روند، برای حضور سرمایه‌گذاران دو طرف شد و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران، قوانین جدیدی را در این حوزه به تصویب رسانده است. وی از سرمایه‌گذاری تجار و بازرگانان افغانستانی در خراسان رضوی استقبال کرد و گفت: دولت در کنار سرمایه‌گذاران است و از آنان حمایت می‌کند. در این دیدار که سرپرست استانداری هرات و چند نفر از مسئولان دستگاه‌های اجرایی این ولایت، سرکنسول ایران در حوزه غرب افغانستان ، معاون والی سرپرست ولایت ، مدیران واحدهای تجاری ایرانی حاضر در افغانستان و تنی چند از تاجران افغانستانی حضور داشتند، درباره مشکلات تجارت، سرمایه‌گذاری و حوزه حمل‌ونقل، نحوه فعالیت بانک‌ها و نقل‌وانتقال پول تجار، تسهیلات جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی و تکمیل و بهره‌برداری راه‌آهن خواف به هرات، بحث و بررسی شد.میرزایی همچنین در سفر به هرات باستان و دیدار با مسئولان این استان، افزود: با توجه به قانون سرمایه‌گذاری در ایران، تسهیلات جدیدی برای سرمایه‌گذاران و تجار فراهم‌شده که بر اساس آن، می‌توانند به‌راحتی در کشورمان سرمایه‌گذاری کنند و دیگر نیازی نیست به نام غیر، سرمایه‌گذاری شود. وی به بررسی تفاهمات صورت گرفته بین استانداران خراسان رضوی و هرات باستان اشاره کرد و برپایی سیزدهمین نمایشگاه مشترک بین دو استان به میزبانی هرات را ازجمله آن‌ها برشمرد. میرزایی تقویت همکاری و تعامل بین تجار و بازرگانان دو استان را ضروری دانست.

بازدید از قطعه نهایی راه آهن خواف-هرات

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری در سفر به افغانستان از ایستگاه روزنک در قسمت انتهایی قطعه سوم راه‌آهن خواف به هرات بازدید کرد و از آخرین مشکلات و موانع ساخت و تکمیل آن مطلع شد. قربان میرزایی در حاشیه این بازدید گفت: با تکمیل ایستگاه «جنو» که بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و همچنین تکمیل ریل‌گذاری قطعه سوم، امکان افتتاح راه‌آهن خواف به هرات که نقش مؤثری در توسعه صادرات و ترانزیت به افغانستان دارد؛ فراهم می‌شود.