تاریخ درج مطلب:1397/02/26 ساعت:13:17:33 تعداد بازدید: 52

در نشست کمیسیون صادرات خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی خراسان رضوی مطرح شد:

ضرورت شتاب گرفتن تعاملات اقتصادی با نگاه به ظرفیت‌های استان

رئیس کمیسیون صادرات خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: بازار بعضی کشورها برای دریافت خدمات فنی و مهندسی رو به توسعه است و از این منظر، باید ضمن شناسایی مقاصد جدید ، ظرفیت تعامل مطلوبی را نیز فراهم کنیم. یکی از این کشورها، عمان است که پیشنهاد کرده ایم تعاملاتمان در حوزه این خدمات را در چارچوب تعاملی با بخش های مرتبط داخلی و فعالان اقتصادی این کشور، توسعه بخشیم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ محمدرضا رئیسی که در نخستین نشست این کمیسیون در سال 97 سخن می گفت، بر اهمیت تدوین برنامه‌‌ای منسجم برای پیشبرد اهداف این ساختار تاکید کرد و یادآور شد: کشورمان هم اکنون در بزنگاه دشواری قرار دارد و به همین واسطه، چالش‌هایی پیش روی فعالان اقتصادی شکل گرفته است که امیدواریم به مدد ابتکار متولیان و جوانان خلاق این مرز و بوم، مشکلات مذکور حل و فصل شود.

نمایشگاه های منطقه ای ، فرصتی برای توسعه تعاملات اقتصادی با همسایگان

منوچهر سلطانی، مدیر نمایشگاه های خارجی نمایشگاه بین المللی مشهد نیز از صدور مجوز برای برگزاری حدود 500نمایشگاه در کشور طی امسال خبر داد و گفت: هم اکنون برای اعزام هیئت‌های خارجی، با توجه به بحث تامین ارز با دغدغه‌‌هایی مواجه ایم که ساز و کار و شیوه نامه آن در دست بررسی نهادهای مربوط است و ما نیز پیگیر این موضوع هستیم. وی در ادامه به تشریح ظرفیت‌های خدمات فنی و مهندسی در عمان پرداخت و گفت: این کشور در حوزه‌ای که ذکر شد، دارای شرکت های توانمندی است که شماری از آن ها ایرانی هستند. این کشور هم اکنون موجی از نوسازی و احداث مجتمع ها و بازارها را تجربه می کند که ظرفیت مطلوبی را در بخش خدمات فنی و مهندسی برای متخصصان ایرانی فراهم می آورد.
سلطانی از برگزاری دو نمایشگاه نیز در کشورهای تاجیکستان و تاتارستان در شهریور و مهرامسال خبر داد و یادآور شد: علاوه بر این موارد، شاهد برپایی دو نمایشگاه در کشورهای آلمان و ویتنام و سه نمایشگاه در شهرهای هرات، کابل و قندهار افغانستان خواهیم بود که همه آن ها، بسترهای مطلوبی برای عرضه توانمندی‌های فعالان اقتصادی خراسان رضوی دارند. مرتضی فراتی رایزن نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور نیز در سخنانی به ارتباطات خوب ایران با بعضی کشورهای منطقه پرداخت و گفت: اکنون تعاملات با کشورهای ازبکستان، تاتارستان و... رو به توسعه است و همزمان شاهد شکل گیری ظرفیت های اقتصادی مطلوبی نیز در داخل این کشورها هستیم که بستر ورود فعالان اقتصادی ایرانی را بیش از پیش فراهم می کند. درباره کشور ترکمنستان نیز، سفر اخیر ریاست جمهوری اتفاقات خوبی را رقم زد که آزادی اتباع ایرانی زندانی در این کشور، یکی از برکات آن بود.

ضرورت تعامل کمیسیون های اتاق با هدف اتخاذ رویکردی هم‌سو در موضوعات ارزی

اما هادی حقیقی کارشناس استانداری خراسان رضوی، در سخنانی گفت: تحولات سیاسی اخیر باعث شده تا وارد مرحله جدیدی از فعالیت‌های اقتصادی شویم و تلاش کنیم اقداماتمان را خارج از سیطره دلار ادامه دهیم.
وی تاکید کرد: نظر به شرایط موجود، باید فعالیت‌های منطقه‌ای‌مان را با سرعت و شتاب بیشتری پیگیری کنیم و در این عرصه، نقش بخش خصوصی باید پررنگ باشد. همزمان دولت نیز باید برنامه‌هایی را که در حوزه ارزی پیش‌بینی کرده است، عملیاتی کند.
حقیقی یادآور شد: اتاق مشترک ایران و تاجیکستان در حال تشکیل است و از متقاضیان برای عضویت در آن دعوت شده است. درخواست ما حضور پررنگ تر فعالان اقتصادی در این اتاق است.وی از سفر والی هرات به مشهد در تیرماه امسال خبر داد و گفت: برنامه ریزی هایی برای تعاملات اقتصادی با این ولایت داریم و بخش خصوصی می تواند از این ظرفیت بهره لازم را ببرد. همزمان در روزها و ماه های گذشته نیز شاهد حضور هیئت ها و مقامات کشورهای مختلف نظیر گرجستان یا هیئتی از ایالت بایرن آلمان بودیم که همه این ها، ظرفیت ها و فرصت هایی را در دل خود برای فعالان اقتصادی استان داشت. به همین منظور باید بخش خصوصی جدی‌تر و پررنگ تر ظاهر شود.