تاریخ درج مطلب:1396/07/01 ساعت:13:28:06 تعداد بازدید: 151

رئیس شورای روابط ایران و روسیه در مشهد خبر داد

طرح سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری روسیه در ایران

رئیس شورای روابط ایران و روسیه از سرمایه گذاری پنج میلیارد دلاری روس ها در ایران به شرط استفاده از فناوری روسی خبرداد.

به گزارش خراسان رضوی«رجب صفروف»در سومین میز کشوری همکاری‌های مشترک جمهوری اسلامی ایران با روسیه که روز پنج شنبه در مشهد برگزار شد، گفت :دولت روسیه برای توسعه صادرات خارجی خود ازجمله در ایران ۱۵ میلیارد دلار از بودجه دولت را کنار گذاشته است که در مراحل مختلف تخصیص این بودجه صورت می‌گیرد.
صفروف بابیان این که اولین مرحله توسعه صادرات روسیه به ایران با تخصیص پنج میلیارد دلار از این 15 میلیارد دلار آغازشده است، افزود: برای این منظور ایران چند پروژه بزرگ به روسیه پیشنهاد کرده است. اجرای این پروژه ها که عملیات برخی از آن ها آغاز شده و برخی دیگر نیز در مرحله امکان سنجی قرار دارد، با استفاده از فناوری روسیه همراه است. وی خاطرنشان کرد: ایجاد راهگذر شمال و جنوب، اصلی ترین پایه برنامه احیای جاده ابریشم است، از همین رو در این عملیات هیچ کاری بدون ایران انجام نخواهد شد چون در ترکیب اصلی این پروژه، مسیر و جایگاه ایران بسیار مهم است. روسیه نیز برای این که از این پروژه خیلی بزرگ عقب نماند، قصد دارد در این پروژه شرکت داشته باشد.
رئیس شورای روابط ایران و روسیه با اشاره به این که هم اکنون راه آهن ایران، آذربایجان و روسیه در مرحله نهایی راه اندازی قرار دارد، افزود: با راه اندازی این مسیر در سال، حداقل حدود ۱۰ میلیون تن کالا بین دو کشور جا به جا خواهد شد.

تولید کنندگان ایرانی، استاندارد را رعایت نمی کنند

صفروف با بیان این که سهم صادرات ایران به روسیه کمتر از نیم درصد است، عمده ترین موانع تجارت ایران و روسیه را نداشتن اطلاعات واقعی، رعایت نکردن استانداردهای بین المللی، ویژگی های فرهنگی دوطرف و در بسیاری از موارد نبود آمادگی برای رقابت بین المللی دانست.
رئیس شورای روابط ایران و روسیه با اشاره به توان رقابت کالاهای ایرانی با دیگر کشورها خاطرنشان کرد: کالاهای ایرانی از لحاظ کیفیت، تولید، بسته‌بندی و... می‌تواند قابل رقابت باشد ولی ظرفیت فعلی برای وارد شدن به بازار بزرگ روسیه کافی نیست. در واقع در تولید کالاهای ایرانی، ده ‌ها مورد وجود دارد که تولیدکنندگان آن را رعایت نمی کنند و حتی در فکر آن نیز نبوده‌ اند.
وی بیان کرد: جمهوری ‌اسلامی‌ ایران یک ابرقدرت منطقه ای و جهانی و دارای نقشی سازگار است که از این جهت یک قطب در جامعه جهانی امروز به شمار می رود. در واقع ثبات منطقه را این کشور تامین می‌کند و اگر حضور ایران را نادیده بگیریم، وضعیت خاورمیانه و دنیای اسلام به هم می‌ریزد.
صفروف ادامه داد: به دلیل حضور و جایگاه ایران بعضی از کشورها جسارت نمی کنند جلو بیایند و برنامه‌های نادرست خود را اجرا کنند. بنابراین ایران یک قطب مهم در ثبات منطقه‌ای و دنیای اسلام است. ایران یک سیاست انسان دوستانه و منطقی دارد. دموکراسی، امکانات و مسائل حقوق بشری که در ایران وجود دارد، در هیچ جای دیگر مانند آن را ندیده ام. سیاست ایران از احترام به انسان و جایگاه آن، برخوردار است ولی در کشورهای عربی، اروپایی و آمریکایی این گونه نیست.
رئیس شورای روابط ایران و روسیه اظهار کرد: هیچ گونه جنگی با ایران صورت نخواهد گرفت؛ این سخن به این علت نیست که ایران را خیلی دوست دارم بلکه به خاطر آن است که کشورهای دیگر جسارت نمی کنند با این کشور بزرگ رو به رو شوند و از عاقبت آن ترس و واهمه دارند. ایران آن قدر بزرگ است که قادر است وضعیت جامعه جهانی را عوض کند. کشور روسیه به همکاری با ایران بسیار نیازمند است.
وی اضافه کرد: اتحادیه اروپا این موضوع را لمس کرده و خیلی ناراحت است که به دلیل فشارهای آمریکا نمی تواند با ایران این همکاری ها را داشته باشد. از این رو اقتصاد آن ها در حال فلج شدن است.
سرپرست حوزه امور اقتصادی و سرمایه گذاری استانداری نیز در این نشست، از راه اندازی دبیرخانه صادرات ایران به روسیه در مشهد خبر داد و گفت :خراسان رضوی ظرفیت‌های خوبی برای توسعه مبادلات تجاری با کشور روسیه در حوزه روابط اقتصادی، حمل و نقل، معدن، کشاورزی، پتروشیمی و... دارد. این مزیت‌ها به ویژه در حوزه کشاورزی بسیار زیاد است از این رو دبیرخانه صادرات ایران به روسیه در مشهد ایجاد شد تا فعالان اقتصادی این استان به صورت ویژه در بازار روسیه حضور داشته باشند. ما در این استان به دنبال ایجاد هلدینگ هایی برای صادرات محصولات تجاری به این کشور هستیم.
علی رسولیان با تاکید بر این که از حدود 555 میلیون دلار صادرات استان، تنها 178 میلیون دلار صادرات محصولات کشاورزی و صنایع وابسته به آن بوده است، تاکید کرد :براساس تاکید وزیر امور خارجه، حضور موثر و قدرتمند خراسان رضوی در بازارهای روسیه با جدیت دنبال می‌شود به همین منظور رئیس جمهور تاتارستان چندی پیش به مشهد مقدس سفر کرد و به دنبال آن نیز هیئتی از استان راهی تاتارستان شد .
وی با بیان این که در این سفرها 28 توافق عملیاتی به امضا رسید، افزود :برای ورود به روسیه، تاتارستان بهترین مسیر است. رسولیان با این حال تاکید کرد :باید مبادلات ما با کشور روسیه دو طرفه باشد. شاید یکی از نکات خیلی مهم این است که شرکت های ما هنوز جهانی نشده اند. رسولیان افزود: مهم ترین مسئله درباره تجارت با روسیه، اراده مقامات دو کشور برای توسعه روابط است. مشکلات جدی در مسیر مبادلات تجاری و بازرگانی بین دو کشور وجود دارد و این امر ایجاب می کند ما در مسیر تسهیل روابط حرکت کنیم.

برای صادرات به روسیه، توجه به قیمت و کیفیت کافی نیست

در این نشست، همچنین فرهاد پرند رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با بیان این که برای صادرات به روسیه توجه به قیمت و کیفیت کالاها کافی نیست بلکه باید ساختار قدرت را در این کشور شناخت، افزود: مبدا تامین نیازهای روسیه از اتحادیه اروپا به سمت کشورهای دیگر تغییر پیدا کرده که این یک فرصت برای ماست. این کشور در حال بازسازی اتحادیه اقتصادی اوراسیاست که ما نیز در حال رایزنی برای حضور در این اتحادیه هستیم.
حضور در این اتحادیه مسئله مهمی است و در صددیم کالاهایی که ظرفیت تولید آن در کشور وجود دارد، در قالب این اتحادیه به دنیا صادر شود. در ادامه این نشست، رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان، افزود: هنوز بازرگانان اصلی ما، ورودی به کشور روسیه نداشته اند.
انتظار ما این است که روسیه در کشورهایی که نفوذ دارد، به ما کمک کند. ما در حوزه امنیتی به روسیه کمک کرده ایم و انتظار این است که این کشور نیز به ما کمک کند.
محمدحسین روشنک اظهار کرد: طبق آمارها روشن می شود که نه هنوز ما پذیرفته ایم و نه روسیه پذیرفته است که طرف تجاری یکدیگر باشیم. هنوز نگاه ما به روسیه به صورت طرف تجاری نیست. نگاه ما، نگاه بازرگانی غربی است و ما هنوز به شرق نگاهی نداشته ایم.
در ادامه امیر فخریان، رئیس تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، اظهار کرد: عمده ترین صادرات استان به روسیه، ماشین آلات، صنایع غذایی و رب گوجه فرنگی است در حالی که ظرفیت بیشتری برای این صادرات وجود دارد. هم اکنون میزان صادرات استان ما به این کشور 0.6 درصد از صادرات کل کشور است؛ این در صورتی است که محصولاتی مانند پسته، شیرخشک و... نیز در استان با کیفیت بالایی تولید می شود.