تاریخ درج مطلب:1397/08/09 ساعت:13:10:05 تعداد بازدید: 208

در نشست اتاق بازرگانی استان بررسی شد

قاچاق زعفران، نتیجه پیمان سپاری ارزی

نشست تخصصی با موضوع «گیاهان دارویی و زعفران» که در اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد، فرصتی را ایجاد کرد تا نایب رئیس شورای ملی زعفران به مشکلات کنونی صادرات زعفران به عنوان یکی از مزیت های اقتصادی استان اشاره کند و خواستار رسیدگی مسئولان برای حل آن شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، «غلامرضا میری» در این نشست با بیان این که متاسفانه پیمان‌سپاری ارزی آثار منفی بر حوزه صادرات داشته است، افزود: صادرکننده ما هم اکنون زعفران را بین 500 تا 1000 دلار در بازار جهانی به فروش می‌رساند اما از آن جا که نرخ پایه صادرات زعفران در گمرک 1450دلار تعیین شده، صادرکننده ناگزیر به پیمان سپاری 1450 دلاری است. وی اضافه کرد: از اردیبهشت که این موضوع ابلاغ شده، رایزنی های متعددی برای اصلاح این بحث شده اما راه به جایی نبرده است و همین مسئله باعث شده تا زعفران به صورت قاچاق از کشور خارج شود. میری استفاده بعضی افراد از کارت های اجاره ای برای صادرات زعفران را اقدام دیگری دانست که در این بازار انجام می شود و افزود: این مسئله می تواند در آینده مشکلاتی را برای این بخش صادراتی رقم بزند.

درخواست تعدیل نرخ پایه صادراتی

رئیس اتحادیه زعفران فروشان مشهد ادامه داد: آمارها نشان می دهد در شش ماه گذشته، 40 درصد افزایش صادرات داشتیم اما این رشد، به عملکرد صادرکنندگان حرفه ای مربوط نمی شود. اگر بررسی شود، مشاهده خواهید کرد که بعضی صادرکنندگان ما که در ماه 2 تن صادرات داشتند، حالا حتی توان صادرات 20کیلو را هم ندارند. وی افزود: با این اوصاف، شاهد خروج زعفران از کشور هستیم که نهایتا با بسته بندی و برند کشورهای دیگر، در بازار جهانی عرضه می شود، درخواست ما از جهاد کشاورزی، تعدیل نرخ پایه صادراتی و اصلاح رویه ها در بحث برگشت ارز است.

صادرات450 میلیون دلار گیاهان دارویی در سال گذشته

همچنین در این نشست، کارشناس بخش تولید و فراوری دفتر طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، آمارهایی از وضعیت گیاهان دارویی کشور ارائه کرد و گفت: در ایران هشت هزار گونه گیاه قابل استفاده در این عرصه شناسایی شده که 2250 گونه،‌ دارویی و معطر هستند. از این میان، 400 گونه در عطاری‌ها موجود است و 100گونه نیز در میان پُرمصرف‌ها طبقه بندی می شوند. تاکنون تنها 80 گونه زراعی سازی شده است و عمده این گیاهان، همچنان از مراتع برداشت می شوند و زراعی‌سازی نشده اند به همین دلیل، این دغدغه وجود دارد که این گونه ها را از دست بدهیم.

از دست رفتن فرصت های تجاری سازی

«علی مرادی بهجو» در ادامه به وضعیت تولید گیاهان دارویی در سال 96 در کل کشور اشاره کرد و گفت: زعفران با 108هزار هکتار، بیشترین سطح زیر کشت این نوع گیاهان را در کشور به خود اختصاص داده است و سهمی 57درصدی در این بخش دارد. رتبه بعدی در اختیار گل محمدی است که در مجموع در 20هزار و 658هکتار از اراضی کشاورزی کشور کشت می شود و از این حوزه 11درصد سهم می برد. دیگر گیاهان دارویی (نظیر حنا، وسمه، گشنیز، رازیانه، گل گاوزبان، تخم شربتی، خاکشیر و ...) نیز با سهمی 32درصدی در این بخش، در مجموع، سطح کشتی معادل 60هزار و 586 هکتار را در بر می گیرند. وی همچنین با اشاره به وضعیت صادرات گیاهان دارویی ایران در سال 96، افزود: سال گذشته 450 میلیون دلار گیاهان دارویی از ایران صادر شد که زعفران با 325میلیون دلار صادرات، جایگاه نخست را در اختیار داشت و سهمش از ارزش صادراتی معادل 72 درصد بود. بعد از آن شیرین بیان، پیاز و موسیر هر کدام با 9 درصد و گل محمدی و گشنیز هر کدام با 3درصد در رتبه های بعدی قرار می گرفتند. وی ادامه داد: فعالان این عرصه بر این موضوع اتفاق نظر دارند که ما در بحث گیاهان دارویی از ضعف آمار و اطلاعات رنج می بریم. همین ناآگاهی باعث شده تا فرصت های تجاری سازی این ظرفیت ها، از دست برود.

رتبه اول خراسان رضوی در کشت زعفران و زیره سیاه

کارشناس بخش تولید و فراوری دفتر طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، «خراسان رضوی» را یکی از مناطق اصلی کشت گونه های منتخب دانست و بیان کرد: این خطه در بحث کشت زعفران و زیره سیاه، جایگاه اول را در کشور دارد و همچنین در موضوع تخم شربتی نیز با محوریت شهرستان های «کلات» و «سرخس»، تنها تولیدکننده این محصول به شمار می آید اما در کشت «گل محمدی»، جایگاه پنجمی کشور را در مقایسه با دیگر استان ها کسب کرده است. وی ادامه داد: در مجموع، براساس قطب بندی که برای گیاهان دارویی در وزارت جهاد کشاورزی انجام شد، خراسان رضوی به همراه خراسان های شمالی و جنوبی و سمنان در قطب «شمال شرق» جای گرفت و به استناد تحقیقات انجام شده، کشت محصولاتی همچون زعفران، زیره سبز، تخم شربتی، خاکشیر، زنیان و خارشتر در این قطب، اولویت یافت.
بهجو در ادامه به بیان چند آمار در حوزه پرورش گیاهان دارویی پرداخت و گفت: سطح زیر کشت این محصولات در خراسان رضوی از 70هزار و 183هکتار در سال 90 به 104هزار و 661هکتار در سال 96 رسیده است. میزان تولید آن نیز از هشت هزار و 70تن به 12هزار و 447تن افزایش یافته است که حکایت از رشدی مستمر دارد. از سویی خراسان رضوی بالاترین سهم را در سطح زیر کشت گیاهان دارویی در کشور داشته است. بهجو، زعفران و گل محمدی را دارای بیشترین سطح زیر کشت در استان دانست و خاطر نشان کرد: زیره سبز، تخم شربتی، خاکشیر، انیسون، زنیان، زیره کوهی و خطمی خبازی نیز در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

پیگیری ایجاد شهرک گیاهان دارویی

«علی شریعتی مقدم»رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی مشهد نیز با بیان این که درباره ایجاد شهرک گیاهان دارویی در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی مشهد بحث شده است، تصریح کرد: تحقق این بحث را از طریق شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی دنبال خواهیم کرد. همچنین تقاضا داریم جهاد کشاورزی با توجه به ظرفیت بالای گیاهان دارویی در خطه خراسان رضوی، اعتبارات بیشتری را در این خصوص به این استان اختصاص دهد.