تاریخ درج مطلب:1395/02/01 ساعت:14:12:04 تعداد بازدید: 580

روز گذشته در اتاق بازرگانی صورت گرفت؛

مذاکره با ترک‌ها برای سرمایه‌گذاری در مشهد

جمعی از فعالان اقتصادی استان در حوزه ساخت‌و‌ساز میزبان یک هیئت تجاری از کشور ترکیه در محل اتاق بازرگانی مشهد بودند تا زمینه‌های همکاری مشترک بین دو کشورترکیه و ایران به‌ویژه خراسان‌رضوی را مورد بررسی قرار دهند.

در این نشست نمایندگانی از اتاق بازرگانی مشهد، نظام مهندسی ساختمان، انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان و مرکز خدمات سرمایه‌گذاری حضور داشتند و به معرفی ظرفیت‌های خراسان‌رضوی به‌عنوان دروازه آسیای میانه در کشور پرداختند.

مهمت‌طاریک دمیریاکیان، مدیرعامل یک شرکت هلدینگ در ترکیه به معرفی فعالیت‌های شرکت خود در ۱۲‌کشور مختلف جهان پرداخت و گفت: این هلدینگ در کشورهای نیجریه، اوکراین، روسیه و‌... به فعالیت پرداخته و اخیرا نیز درزمینه تولید محصولات بهداشتی مانند مواد شوینده، دستمال کاغذی، پوشک بچه و... واحدی را در زنجان راه‌اندازی کرده است.وی میزان سرمایه‌گذاری را که این هلدینگ در ایران انجام داده است، ۲۰۰‌میلیون یورو برای احداث کارخانه اعلام کرد و یادآور شد: تاکنون برای هزارو۲۰۰ نفر از این طریق اشتغال‌زایی شده است.

طاریک با اشاره به برنامه این هلدینگ برای مشهد، خاطرنشان کرد: بخشی از فعالیت‌های هلدینگ به یک شرکت برمی‌گردد که به دعوت دولت ایران تنها در این کشور دایر شده و به احداث فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌پردازد. فروشگاه‌ها در سه نوع کوچک، سوپر‌مارکت و‌ هایپرمارکت‌ها هستند که در نوع اول به مکانی در متراژ ۳۰۰ متر نیاز است و در‌حال‌حاضر نزدیک به ۱۵۰‌شعبه در کشور به فعالیت می‌پردازد.

وی برنامه این شرکت برای مشهد در یک سال آینده را حداقل ۱۰۰ شعبه عنوان کرد و گفت: در نتیجه آن هزار نفر نیز مشغول‌به‌کار خواهند شد؛ همچنین این اتفاق باعث خواهد شد که بسیاری از فعالیت‌ها در کشور رشد کند، همان‌گونه‌که بسیاری از تولیدکنندگان کوچکِ شیر و گوشت در دیگرنقاط از همین طریق به واحدهای بزرگ تولیدی تبدیل شدند.

طاریک با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا تعداد کل شعبه‌ها را به ۴ یا ۵هزار شعبه برسانیم، اظهار کرد: تلاش می‌کنیم تا دراین‌باره با سرمایه‌گذاران داخلی نیز مشارکت کنیم و به‌این‌ترتیب به اقتصاد کشور نیز کمک خواهد شد.وی با اشاره به پروژه‌هایی که در مشهد بازدید کرده بود، گفت: در اینجا پروژه‌های خوبی برای همکاری درزمینه ‌هایپرمارکت و سوپر‌مارکت‌ها وجود دارد و نحوه کار ما نیز به این شکل است که ملک را به‌صورت بلندمدت اجاره کرده و از آن استفاده می‌کنیم.در واکنش به این اظهارات، محمود پژوم، رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان اظهار کرد: این مسئله ممکن است در همه‌جای ایران نیز به‌صورت اندک وجود داشته باشد؛ اما در مشهد فضاهای جدیدالاحداث کمتر با این مشکل دست‌به‌گریبان هستند و اگر قرار شود این کارها از طریق انجمن انبوه‌سازان انجام شود، جای نگرانی دراین‌زمینه وجود ندارد؛ زیرا تمامی مجوزها اخذ شده و دراین‌زمینه مشکلی به‌وجود نخواهد آمد.

در ادامه نشست، نمایندگان مشهد به ظرفیت تولید صنایع غذایی در مشهد برای تامین اقلام سوپرمارکت‌ها، همچنین ظرفیت بالای نیروی انسانی و کار در مشهد اشاره کردند که ازجمله دغدغه‌های طرف مذاکره نیز بود.