تاریخ درج مطلب:1396/02/16 ساعت:09:04:56 تعداد بازدید: 301

سفیر مکزیک در ایران در نشست با فعالان اقتصادی استان

مشهد دارای ظرفیت های ارزشمند در حوزه اقتصادی است

سفیر مکزیک ضمن اشاره به توافقات صورت گرفته بین مقامات برای توسعه روابط دو کشور، گفت: مشهد دارای ظرفیت‌های بسیار ارزشمند در حوزه توسعه فعالیت اقتصادی است که باید از آن استفاده کرد.

به گزارش خراسان رضوی، «آلفونسو زگبه » روز پنج شنبه در نشست فعالان بازرگانی استان با هیئت بازرگانی مکزیکی با بیان این که اولین بار است که از مشهد بازدید می‌کند افزود: مشکل مشترک بین دو کشور ایران و مکزیک باعث شده است روابط تجاری دوطرف در سطح پایینی دنبال شود، نبود مؤسسات مالی فعال و نیز فراهم نبودن امکانات لجستیک و حمل و نقل دریایی است که باید در این زمینه تلاش بیشتری صورت بگیرد.
وی ادامه داد:همچنین برای صادرات از مکزیک به ایران با مشکلات دیگری نظیر دو برابر شدن مالیات و عوارض گمرکی روبه رو هستیم که در این زمینه نیز باید از طرف مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی دو کشور تمهیداتی اندیشیده شود.
سفیر مکزیک با بیان این که مجوز تجارت در حوزه مواد غذایی برای مکزیک صادرشده است تصریح کرد:ما ازاین پس می‌توانیم گوشت حلال را به کشورهای اسلامی صادر کنیم و در همین زمینه با نهاد ریاست جمهوری ایران توافقات مالی نیز به امضا رسانده‌ایم که این توافقات زمینه حمایت از سرمایه‌گذاری را بیش از گذشته فراهم می‌کند.
وی قالی و پسته را از جمله صادرات ایران به مکزیک و الیاف مصنوعی برای صنایع ریسندگی و بافندگی، لوله‌های نفتی و گاز، دارو و محصولات شیمیایی را از جمله واردات ایران از مکزیک برشمرد و گفت: تلاش ما شناسایی ظرفیت‌های دو طرف و راه‌های گسترش روابط است.
سفیر جدید مکزیک در ایران شناسایی و شناخت را مقدمه گسترش روابط در دیگر زمینه‌ها دانست و تصریح کرد: مکزیک خواستار گسترش روابط همه جانبه با ایران است و این سیاست در چارچوب سیاست ایران در برقراری و گسترش روابط با همه کشورهای جهان و به خصوص آمریکای لاتین می گنجد.

در تعاملات تجاری باید منافع دو کشور تامین شود

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان در این نشست گفت: برای توسعه روابط و تعاملات اقتصادی در درجه اول باید منافع دو کشور تأمین شود.
محمدرضا توکلی زاده تصریح کرد: تجارت باید دوطرفه باشد یعنی همان‌گونه که کالایی از مکزیک برای رفع نیاز به ایران وارد می‌شود، کالاهای ایرانی نیز باید به کشور مکزیک صادر شود و اگر بر این اساس روابط دو کشور توسعه یابد این توسعه پایدار خواهد بود.
وی ادامه داد: برای یافتن فرصت‌های اقتصادی در کشورها و برقراری روابط در زمینه‌های مختلف و صدور کالا و خدمات و برعکس باید دستگاه‌هایی مانند سازمان توسعه تجارت، اتاق بازرگانی و اتاق تعاون، افراد مسلط به مسائل اقتصادی و تجاری، زبان و اینترنت را مامور کنند که از طریق اینترنت به دنبال جست و جوی فرصت‌های تجاری و اقتصادی باشند.
در این نشست فعالان اقتصادی و تجاری استان و هیئت مکزیکی ضمن معرفی خود و حوزه‌های موردعلاقه خود برای گسترش روابط به‌صورت جداگانه در زمینه‌های محصولات کشاورزی، گردشگری، انرژی‌های نو، با یکدیگر نشست تخصصی برگزار کردند و قرار است این هیئت برای شناخت بیشتر توانمندی‌های استان درزمینه های مختلف برای جذب سرمایه‌گذاری طی چند روز اخیر از واحدهای صنعتی، خدماتی و کشاورزی استان بازدید کنند
در حاشیه این نشست یکی از اعضای هیئت مکزیکی ضمن تشکر از مهمان‌نوازی مشهدی‌ها در گفت و گوبا خراسان رضوی گفت: مهم‌ترین دلیلی که روابط ایران و مکزیک تا این اندازه کم است به کشور آمریکا بر می‌گردد که به مقامات مکزیکی فشار می‌آورد ولی مقامات و بازرگانان مکزیکی علاقه‌مند هستند بیشتر به ایران بیایند و روابط بیشتری داشته باشند.گفتنی است این هیئت اقتصادی مکزیک را جورج لوپز مورتون، قائم‌مقام شورای بازرگانی این کشور همراهی می کند.