تاریخ درج مطلب:1398/05/16 ساعت:13:40:54 تعداد بازدید: 78

نگاهی به مشکلات حوزه صنعت، معدن و تجارت استان همزمان با سفر وزیر صمت به مشهد

پیکان مطالبات به سمت وزیر صمت

وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در مشهد با فعالان اقتصادی دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

دیداری که بر اساس اعلام اتاق بازرگانی، عصر امروز برگزار خواهد شد و اعضای کمیسیون صنایع و معادن استان هم «رضا رحمانی» را همراهی خواهند کرد. دیدار رحمانی با فعالان صنعت، معدن و تجارت در خراسان رضوی از آن نظر اهمیت ویژه ای دارد که در شرایط فعلی اقتصادی کشور، اگر برای حال مشکلات این سه حوزه مهم چاره و تدبیری اندیشیده نشود، گرهی باز نخواهد شد.

این یک ادعای ساده نیست، بلکه نتیجه ارزیابی و موشکافی رئیس سازمان صمت خراسان رضوی است که همین یک ماه قبل منصوب شد و در این مدت به این نتیجه رسیده است که چالش ها را در استان جدی برشمرد و گفت: «اگر عزم ها برای رفع مشکلات جزم نشود و در همه بخش ها و جهت گیری ها، تغییری موثر رخ ندهد، گرهی گشوده نخواهد شد و انباشت مشکلات نیز افزون می شود». این صحبت های چند روز قبل «محمدرضا مس فروش» آن جا مهم تر می شود که بدانیم بر اساس آمار او، حدود هفت درصد از واحدها، شش درصد از سرمایه گذاری و هشت درصد از اشتغال صنعتی کل کشور متعلق به خراسان رضوی است اما مولفه هایی نظیر اشتغال و سرمایه گذاری تناسبی با این ظرفیت ندارد. ضرورت اصلاح و رفع موانع قانونی، وعده‌های بی عمل مسئولان، نداشتن اختیارات استانی و نیاز به تفویض اختیار، مشکل تعهدات ارزی برای صادرکنندگان، مشکلات حوزه بازرگانی، سوء استفاده از کارت های بازرگانی و کم توجهی به نظرات و پیشنهادهای بخش خصوصی از جمله مشکلات و دغدغه های حوزه صنعت، معدن و تجارت در خراسان رضوی است که امیدواریم در جلسه امروز رحمانی و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مشهد، برای حل آن ها تدبیری شود.

برخی از چالش ها و نیازهای حوزه صنعت، معدن و تجارت استان

پرداخت تسهیلات برای به روز کردن خطوط تولید

90 درصد حوزه تولید استان در دست بخش خصوصی است و بنا به اذعان مدیران حوزه صنعت بخش عمده‌ای از خطوط تولید استان نیازمند به‌روزرسانی و ارتقای کیفیت است. با توجه به این که این موضوع یکی از راهبردهای هفت گانه این وزارت است لازم است برای تهیه و به روز رسانی خطوط تولید واحدهای تولید استان تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

واگذاری سند تفکیکی در شهرک‌های صنعتی

واگذاری سند تفکیکی به واحدهای مستقر در حوزه شهرک‌های صنعتی استان، یکی دیگر از مطالبات این حوزه است زیرا واحدهای تولیدی برای دریافت تسهیلات از بانک‌ها نیازمند سند تفکیکی هستند ولی هنوز در برخی شهرک‌ها اسناد به‌صورت مشاع واگذار می‌شوند.

راه‌اندازی هرچه زودتر تصفیه‌خانه برای زهرآب چرمشهر مشهد

حمایت جدی مالی برای راه‌اندازی هرچه زودتر تصفیه‌خانه شهرک صنعتی چرمشهر مشهد از دیگر مطالبات استان در حوزه صنعت است زیرا پساب صنعتی این شهرک مانند زهرآب درحال نابود کردن زیست محیط حوزه است.

تقویت منابع بانک‌های تخصصی

وجود بیش از 2700 پروژه نیمه‌تمام در حوزه صنعت استان خود گویای این موضوع است که با توجه به جایگاه تخصصی برخی بانک‌ها مانند بانک صنعت و معدن در این حوزه و نیاز شدید واحدهای تولیدی به نقدینگی، لازم است بر نحوه توزیع و تقویت منابع و اعتبارات بانک‌های تخصصی در این حوزه حمایت جدی‌تری انجام شود.

راه‌اندازی پنجره واحد معادن استان

چندین سال است که فعالان حوزه معدن از پیچیدگی کارها، بالا بودن هزینه‌های اکتشاف و نبود راهبرد جدی و مشخص در حوزه معادن استان گلایه دارند. اجرای پنجره واحد معدن استان مطالبه جدی این حوزه است که چندین سال است که وعده راه‌اندازی آن به عقب می‌افتد.

نقشه راه معدن وجود ندارد

خراسان رضوی یکی از قطب‌های منابع معدنی در کشور است اما به دلیل این که رویه‌های اکتشاف و بهره‌برداری از معادن بسیار پیچیده و گاها گران است و از سویی نقشه مدونی در این حوزه وجود ندارد، بنابراین لازم است ضمن تعیین برنامه‌ای مدون و نقشه راه در این حوزه جلوی خام فروشی گرفته شود.

نیاز به افزایش واگن های صادراتی

در حوزه تجارت نیز استان خراسان رضوی دروازه صادرات کشور و تعاملات اقتصادی با کشورهای حوزه آسیای مرکزی و افغانستان است اما یکی از عمده‌ترین مشکلات حوزه صادرات بحث تأمین واگن برای صادرات کالاست. انتظار می‌رود با توجه به این که خراسان رضوی ظرفیت بالایی در حوزه تولیدات صنایع فلزی در کشور دارد حمایتی بیش‌ازپیش برای تولید واگن‌های صادرات در استان انجام شود.

کمبود کمی و کیفی در حوزه نظارت و بازرگانی

بعد از نوسان های ارزی سال گذشته بیشترین تحولات در حوزه تولید و توزیع کالا رخ‌داده است. نظارت بر حوزه تولید و توزیع کالا بعد از تحولات اخیر و واگذاری حوزه بازرگانی جهاد کشاورزی به وزارت صمت یک مطالبه بسیار جدی را در بدنه نظارت و بازرگانی سازمان صمت استان می‌طلبد. اگرچه حوزه نظارت و بازرسی سازمان صمت یکی از فعال‌ترین بخش‌های این سازمان است اما کمبود نیرو به ویژه در حوزه نظارت بر توزیع و بازار و کمبود نیروی کارشناس نیز حلقه مفقود شده در حوزه بازرگانی و نظارت بر بخش تولید کالا در استان است.

مشکل ثبت سفارش ها

تمرکزگرایی در ثبت سفارش‌ها نیز مشکلات زیادی در حوزه تأمین مواد اولیه برای بخش تولید استان به وجود آورده است. بنابراین لازم است وزارت صمت ضمن واگذاری بخش عمده نظارت بر عملکرد تجار و ثبت سفارش‌ها به استان گامی برای تسهیل امر تجارت و توسعه صادرات استان بردارد.

مسعود حمیدی - روزنامه خراسان