تاریخ درج مطلب:1397/08/12 ساعت:13:33:29 تعداد بازدید: 179

نگرانی ما حفظ روند سرمایه‌گذاری است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: بحث سرمایه‎‌گذاری شاخص اصلی است، سرمایه‌گذاری تولید شغل کرده و ایجاد شغل را تضمین می‌کند.

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، راضیه علیرضایی امروز 10 آبان ماه در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق استان، اظهار کرد: در سال 96 استان با 3780 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در کشور اولین استان از نظر حجم سرمایه‌گذاری بود.

وی افزود: ما از برداشته شدن تحریم‌ها، حمایت‌های خاص دکتر شریعتمداری و وقت، حوصله و فرصت‌های استاندار و از کمک اتاق بهره بردیم. ستاد تسهیل استان نیز هر هفته با حضور خود استاندار تشکیل شده است. بحث سرمایه‎‌گذاری شاخص اصلی است، سرمایه‌گذاری تولید شغل کرده و ایجاد شغل را تضمین می‌کند.

علیرضایی بیان کرد: در رسیدگی به اشتغال روستایی که به طرح تبدیل شد و همه هم کمک کردند، ما به طور مکرر و مرتب در این بحث وقت گذاشتیم. بیش از 20 هزار طرح روستایی رد شد زیرا ما تصور می‌کردیم که توزیع پول در آن‌ها بی‎فایده است. 1600میلیارد تومان در استان پروانه صادر شده و 1500 میلیارد تومان دیگر نیز پروژه بالای 80 درصد داریم که تا آخر سال به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه حفظ روند سرمایه‌گذاری نگرانی ما بوده و این کار دشوار است، عنوان کرد: در طرح اشتغال روستایی 240 میلیارد را دریافت و تا 400 میلیارد پروژه تعریف کردیم که اگر به ما برسد، می‌توانیم در حوزه اشتغال فرصت‌های جدیدی را جایگزین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در خصوص هر قراردادی که بیمه‌ای باید پرداخت کند، مفصل در دبیرخانه کار کردیم. اگر بخواهیم اشتغال درستی ایجاد کنیم. باید در خصوص بیمه قراردادها کمک شود. در طرح اشتغال روستایی در شهرک‌های صنعتی نزدیک شهرهای زیر 10 هزار نفر به قدری رشته‌ها را محدود کردند که نتوانستیم از ظرفیت‌های درستی از سرمایه‎گذاری‎های حوزه صنعت و معدن استفاده کنیم.

در ادامه مجتبی مزروعی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، اظهار کرد: در خراسان رضوی بیش از 21 درصد اشتغال و 15 درصد اقتصاد مربوط به بخش کشاورزی بوده و 74 درصد فضای کسب و کار ما در شهرستان‌ها و 14 درصد در مشهد نیز مربوط به این بخش است.

وی افزود: طی چند سال اخیر رشد سرمایه‌گذاری قابل توجهی در بخش کشاورزی داشتیم و این رشد باعث شده که وضعیت جمعیت روستایی ما که بیشترین میزان مهاجرت را ما در سطح کشور داشتیم مثبت شود. این رشد سرمایه‌گذاری در بحث تولید و درآمد نیز منجر به 1200 میلیارد تومان افزایش درآمد و 1 میلیون تن افزایش تولید شده است.

مزروعی بیان کرد: ما بیش از دو برابر میانگین کشوری، مهاجرت از روستا به شهر داشتیم که امروز نه تنها رشد ما در روستاها منفی نیست، بلکه 0.6 مثبت شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در بحث سامانه اشتغال پایدار و کارا، استاندار دستور دادند که سهم ما از 48 به 59 درصد افزایش پیدا کند که اکنون 80 درصد جذب کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در بخش دام سبک و سنگین ظرفیت بسیار بالایی داریم اما این سامانه را برای بخش کشاورزی بستند. آقای شریعتمداری این را دستور بفرمایید تا سهم ما را افزایش دهند و این سامانه را باز کنند.

مزروعی در خصوص ارزش افزوده واحدهای صنایع تبدیلی و ترکیبی، تصریح کرد: 17 کشتارگاه داریم که مشمول مالیات نمی‌شوند و ارزش افزوده را باید از جیب خود پرداخت کنند. 17 کشتارگاه صنعت طیور ما نیز در طی این چند سال مجال بازسازی نداشتند.