تاریخ درج مطلب:1396/07/06 ساعت:14:08:40 تعداد بازدید: 176

مدیرکل بین الملل راه آهن خبر داد:

نیمه اول آبان، افتتاح خط آهن خواف- هرات

مدیرکل بین الملل راه آهن با رد اظهارات والی هرات مبنی بر افتتاح خط آهن خواف ـ هرات تا 10 روز آینده، گفت: قرار نیست این خط آهن تا چند روز آینده به بهره برداری برسد؛

البته افغانستانی ها منتظر هستند تا طرف ایرانی، زمان افتتاح این خط را اعلام کنداما به نظر می رسد این مسیر ریلی تا هشتم آبان ماه تکمیل نمی شود. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهر سازی عباس نظری تصریح کرد: شرکت پیمانکار پروژه اعلام کرده است که کار آن ها تا 20 اکتبر یعنی 28 مهرماه تمام می شود؛ ولی با توجه به احتمال ایجاد برخی مشکلات، ما تا 30 اکتبر یعنی هشتم آبان ماه نیز به پیمانکار زمان خواهیم داد؛ بنابراین به دنبال آن هستیم تا مراسم افتتاح را در روز های نخست نوامبر یعنی حدود 10 تا 12 آبان برگزار کنیم.
مدیرکل بین الملل راه آهن با بیان این که افغانستانی ها به دنبال برگزاری مراسم افتتاح با حضور رؤسای جمهور دو کشور هستند، اظهار کرد: هم اکنون خط آهن خواف ـ هرات تا شهرستان غوریان واقع در ولایت هرات رسیده است که در عمق 80 کیلومتری خاک افغانستان از مرز ایران قرار دارد؛ با این حال شرکت پیمانکار این پروژه در حال زیرکوبی مسیر است و در برخی نقاط نیز، زیرکوبی دوم در حال اجراست.
وی درباره بخش دیگری از این مسیر که شامل غوریان تا «جنو» و به طول 34 کیلومتر می شود، تصریح کرد: زیر سازی این بخش که جزو قطعه سوم محسوب می شود، به پایان رسیده است و به زودی کار رو سازی و ریل گذاری آن نیز انجام خواهد شد. نظری با بیان این که کل پروژه راه آهن خواف ـ هرات به طول 130 کیلومتر و در چهار قطعه احداث می شود، افزود: سه قطعه از این پروژه شامل دو قطعه در ایران که تکمیل و بهره برداری شده و قطعه سوم در افغانستان که در حال پیشرفت است را طرف ایرانی از محل منابع کمک به باز سازی افغانستان می سازد و قطعه چهارم را نیز خود افعانستانی ها خواهند ساخت که این قطعه از سوی طرف افغانستانی زیر مناقصه رفته است و چند شرکت پیمانکار ایرانی در آن شرکت کرده اند. گفتنی است یک خبرگزاری خارجی، روزگذشته به نقل از جیلانی فرهاد والی هرات اعلام کرده بود راه آهن خواف ـ هرات تا 10 روز آینده تکمیل و مراسم افتتاح آن با حضور رؤسای جمهور دو کشور ایران و افغانستان با عبور قطار حامل سیمان به زودی برگزار می شود.