تاریخ درج مطلب:1397/08/13 ساعت:12:39:02 تعداد بازدید: 301

وزیر در مشهد مطرح کرد

همفکری با فعالان و خبرگان بخش خصوصی رویکرد تصمیمات وزارت صمت

وزیر صمت (صنعت، معدن و تجارت) گفت: بی تردید از این پس، در تصمیم گیری های این حوزه ضمن انجام اقدامات کارشناسی اولیه، به صورت جدی تعامل وهمفکری با بخش خصوصی ، خبرگان و فعالان اقتصادی محور عمل خواهد بود و از ظرفیت فکری، تجربی و تخصصی و علمی متخصصان بهره گرفته می شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری، رضا رحمانی که عصر جمعه در سفری چندساعته وارد مشهد شده بود، در دیدار با استاندار و فعالان اقتصادی استان در محل پاویون فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد، اظهار کرد: عمده مسائل و شرایط اقتصادی امروز راهکار دارد و بی هیچ تردیدی، از این پس برای رسیدن به یک تفاهم مشترک با بخش خصوصی که محور فعالیت های اقتصادی است، تعامل می کنیم تا به راهکارهای بهتر و موثرتری بر مبنای تجارب متعدد این حوزه دست یابیم. وی افزود: تصمیم گیری در این حوزه بدون توجه به بخش خصوصی، توهین به آن ها و در واقع القا و ایجاد کننده نوعی بی اعتمادی است. وی اظهار کرد: امروز در شرایط تحریم در کنارهمه مسائل، ما مزیت های قابل توجهی هم داریم که از جمله آن، ظرفیت مناطق جغرافیایی کشور در حوزه صادرات است چنان که خراسان رضوی همسایگانی چون کشورهای آسیای میانه و افغانستان را درکنار خود دارد و ظرفیت صادراتی خوبی از این محل ایجادشده است. وزیر صمت گفت: در واقع جمعیت مصرف کننده ومردمی چه در داخل و چه در بازارهای خارجی اطراف، خود قابلیت مهمی است که فرصت خوبی را برای توسعه فعالیت های اقتصادی و تجاری فراهم می کند اما استفاده از این ظرفیت، نیازمند آن است که به ظرفیت های استانی و توان مدیریتی و استانداران اعتماد و این فضا و شرایط را با افزایش و ارائه اختیارات برای فعالیت و تصمیم گیری و اقدامات شان فراهم کنیم.
وی با بیان این که چند نقطه در کشور می توانند به عنوان مناطق هدایت کننده و پیشران در حوزه صادرات عمل کنند، اظهار کرد: خراسان رضوی از جمله آن هاست و ظرفیت بازارچه های مرزی و... نیز می تواند به کمک بیاید. رحمانی تصریح کرد: امروز نکته مهم و ضروری آن است که ما نه تنها نباید در مسیر فعالان اقتصادی مانع ایجاد کنیم بلکه باید شرایط را برای حضور بهتر، موثرتر و گسترده تر آنان تسهیل کنیم. وی گفت: در وزارتخانه طی روزهای اخیر، کارگروهی را فعال کردیم تا خطوط تولید را عملیاتی و حتی به صورت موردی درباره مباحث مربوط، به منظور مقابله با تحریم ها، کار جدی و موثری انجام دهیم.
وی اظهار کرد: وقتی دشمن این گونه گسترده و حساب شده علیه ما برنامه ریزی می کند، ما هم به طور قطع باید ستاد مقابله با این اقدامات را فعال کنیم. وی یادآور شد: هنوز برخی بخش ها و دستگاه ها که از نظر قانونی وظایفی دارند ، شرایط کنونی را درک نکرده اند که بدین منظور باید تلاش کنیم این حساسیت را همه درک کنند و بدانند که شرایط، عادی نیست ومتناسب با این وضعیت غیر عادی اقدامات، رویکردها و راهکارهای لازم را تدبیر کنند و در پیش بگیرند. وزیر صمت اظهار کرد: امروز نمی توان با فرمول های جاری و عادی ، فضای خاص موجود را مدیریت کرد و باید مدیریت ما هم به تناسب این شرایط، خاص و تسهیل کننده باشد.
وی با بیان این که خراسان رضوی و مشهد ، دارای فعالان اقتصادی و واحدهای توانمند و تشکل های قوی صادراتی ، تولیدی و... است، گفت: نیاز است در یک زمان کوتاه، ضمن ارزیابی شرایط خود، راهکارها و راه حل های مقابله با این شرایط و تسهیل فرایندها و تقویت تولید و صادرات را ارائه کنیم. وی تصریح کرد: باید این شرایط را با تدبیر پیش برد و در این میان انسجام همه بخش ها اعم از خصوصی، عمومی و دولتی از جمله الزامات است.
روحیه همراهی و همکاری بخش خصوصی با دولت
استاندار هم در این نشست گفت: روحیه همراهی و همکاری بخش خصوصی با بخش های اجرایی و دولتی بسیار ارزشمند است. علی رضا رشیدیان افزود: طی شرایط اخیر، برای تنظیم و مدیریت بازار، بخش خصوصی و تولیدی استان همراهی و مشارکت بسیار خوبی با بخش دولتی در استان داشت که بایدآن را قدر دانست. وی تصریح کرد: این همکاری و تعامل با حوزه های علمی هم طی چند سال اخیر تقویت شده است.
رشیدیان اظهار کرد: طی شش ماه گذشته بخش خصوصی و تولیدکنندگان ما فشارهای زیادی را تحمل کردند اما همچنان تلاش شان بر حفظ ونگه داشتن تولید است و چرخ صنعت را فعال نگه داشته اند. وی یادآور شد: طی 6-7 ماه امسال صادرات استان 29 درصد رشد دارد و با توجه به شرایطی که در نرخ ارز ایجاد شده زمینه برای رونق صادرات فراهم شده که باید راهکارهای لازم برای رفع موانع و مشکلات در این حوزه نیز دیده شود.