تاریخ درج مطلب:1397/01/27 ساعت:12:30:21 تعداد بازدید: 156

واکنش مجلس و بخش خصوصی به تصمیمات جدید ارزی

مجلس به دنبال طرح جدید، بخش خصوصی در پی شفاف شدن فرمول تعیین نرخ ارز

روز گذشته مجلس و بخش خصوصی به سیاست های ارزی جدید دولت واکنش نشان دادند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تدوین طرحی جدید برای مدیریت بازار ارز خبر داد و رئیس اتاق بازرگانی تهران ضمن انتقاد از سیاست های ارزی دولت ها، با بیان این که قیمت ۴۲۰۰ تومان برای دلار واقعی نیست، خواستار مشخص شدن فرمول تعیین قیمت ارز، یک بار برای همیشه شد.

به گزارش مهر، محمد رضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی با انتقاد از تصمیم های اتخاذ شده درباره بازار ارز در ماه های گذشته اظهار کرد: تمام تلاش مجلس این بود که نرخ تامین مالی را برای فعالیت های اقتصادی کاهش دهد که متاسفانه با این تصمیم دولت نه تنها نرخ سود سپرده های بانکی به ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد بلکه خود دولت نیز اوراق اسناد خزانه را با همین نرخ پس از پایان مهلت دو هفته ای بانک ها منتشر کرد. بنابراین مجدد نرخ تامین مالی در کشور برای تولید و صنعت به حدود ۲۷ درصد رسید.
وی گفت: این در شرایطی بود که نه (نهاوندیان) معاون اقتصادی رئیس جمهور و نه حتی کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی با این افزایش نرخ سود موافق نبودند.پورابراهیمی با اشاره به نوسانات اخیر ارزی در ابتدای سال ۹۷ گفت: تمام پیش کسوتان حوزه ارز و کارشناسان بانک مرکزی را که بازنشسته و خانه نشین شده اند جمع و در نهایت یک طرح ارزی تدوین کردیم. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: یکی از بندهای این طرح تضمین سپرده‌های ارزی است. موضوع دومی که در طرح مجلس بر آن تاکید شده، تشکیل بازار متشکل پولی است که در آن تمام فرایند عرضه و تقاضا شفاف و مشخص شود صرافی ها چه عملیاتی انجام می دهند.وی افزود: موضوع بعدی کمک به برنامه‌ریزی برای ارز ناشی از صادرات بود که در طرح مجلس برای سامان دهی و کنترل بازار ارز آمده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: بررسی ما نشان می‌دهد 70 درصد از صادرات غیرنفتی متعلق به بنگاه‌هایی است که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم وابسته به دولت هستند.به گفته وی، در طرح پیشنهادی مجلس برای کنترل بازار ارز آمده است که برای بازگشت پول حاصل از صادرات صادرکننده مشوق گذاشته شود و برای بازگشت پول حاصل از صادرات بخش خصوصی را الزام نکنید.

یک بار برای همیشه تکلیف ارز را مشخص کنید

به گزارش ایسنا، مسعود خوانساری در نشست دیروز هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: روال در اقتصاد ایران همواره به این شکل بوده که اگر دولت وضعیت ارزی مناسبی داشته، ارز به بازار تزریق کرده و وقتی درآمدهایش کم شده، فنر فشرده ارزی را رها کرده و قیمت افزایش یافته است. این موضوع اکنون دوباره تکرار شده و در طول ۴۰ سال اخیر نیز هیچ گاه نخواستیم این موضوع را حل و فصل کنیم.رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: هیچ وقت مسئله ارز به یک گفتمان ملی در جامعه تبدیل نشده که تکلیف آن و فرمول تعیین قیمت آن مشخص شود تا هر سال اقتصاد دچار چالش نشود. به گفته وی، در سال‌های بعد از انقلاب متوسط تورم در کشور ۲۰ تا ۲۲ درصد بوده در حالی که هیچ گاه متناسب با آن نرخ ارز افزایش نیافته است.

جهانگیری: دولت به دنبال پایه ریزی نظام ارزی جدید است

از سوی دیگر، معاون اول رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت برای سامان دهی بازار ارز، با بیان این که مهم ترین رمز موفقیت طرح سامان بخشی به نظام ارزی کشور اطلاع رسانی صحیح است، از پیگیری دولت برای طراحی نظام جدید ارزی خبر داد و گفت: مردم مطمئن باشند دولت با همراهی آن ها و بنگاه های اقتصادی به دنبال پایه ریزی نظام ارزی جدید به منظور تامین منافع ملی کشور است. وی بر همکاری و هماهنگی بانک مرکزی با بانک ها و نهادهای اقتصادی نظیر صرافی ها تاکید کرد.

تذکر 63 نماینده به رئیس‌جمهور درباره ضرورت برکناری سیف

دیروز همچنین ۶۳ نفر از نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور ضرورت عزل رئیس‌کل بانک مرکزی و عوامل دخیل در گرانی ارز، متوقف کردن چرخه زندگی مردم و ضربه به نظام اقتصادی کشور را متذکر شدند.خبر مرتبط
روایت سیف از نظر رهبر انقلاب درباره نرخ ارز

رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگویی با تجارت فردا به پرسشی مبنی بر نظر رهبر انقلاب درباره نرخ ارز پاسخ داد. به گزارش اقتصادنیوز، وی در پاسخ به این پرسش که « گفته می‌شود نظر مقام معظم رهبری این است که نرخ ارز پایین بیاید. این درست است؟ » تاکید کرد:«اصولاً دیدگاه مقام معظم رهبری نگاهی جامع و راهبردی است و آن چه مد‌نظر ایشان است تامین ثبات و آرامش اقتصاد و حفظ بالندگی و پویایی اقتصاد و همچنین افزایش تاب‌آوری اقتصاد در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. من خودم خدمت ایشان مشرف شدم و توضیح دادم، چنین استنباطی را از توصیه‌های ایشان نداشتم. ایشان به هیچ‌وجه چنین توصیه‌ای نداشته‌اند. توصیه‌های ایشان بیشتر بر حفظ ثبات و آرامش اقتصاد و حمایت از تولید متمرکز است. این که سیاست‌های ما باید به گونه‌ای باشد که باعث رونق تولید، اشتغال و افزایش صادرات شود.»