تاریخ درج مطلب:1397/04/16 ساعت:13:40:40 تعداد بازدید: 27

5 دهه بی برنامگی صنعتی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: متأسفانه در 5 دهه اخیر برنامه‌ای مدون برای صنعتی شدن نداشته‌ایم

گردهمایی روز ملی صنعت و معدن، عصر پنج‌شنبه 14 تیر، با حضور علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی،شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و سهل آبادی رئیس خانه صنعت معدن و تجارت ایران در مشهد برگزار شد.

به گزارش خراسان رضوی، علی ربیعی در جمع صنعت کاران و فعالان اقتصادی استان با تاکید بر این که اگر قرار باشد کشور مسیر سعادت و توسعه را طی کند، بدون تردید صنعت موتور حرکت آن است، گفت:با این حال باید اعترافی کنیم؛ متأسفانه در پنج دهه اخیر برنامه‌ای مدون برای صنعتی شدن نداشته‌ایم. در این دولت هم دنبال راهبرد صنعتی بودیم اما این تلاطمات اجازه اجرای آن را نداد.وی تاکید کرد:به این که پول پاشی می تواند مشکلی را حل کند، اعتقادی نداریم برای همین تلاش می کنیم در این دوره مسائل مربوط به حوزه اشتغال را به سویی هدایت کنیم که در سایه آن‌یک رشد صنعتی پایدار مبتنی بر مزیت‌های ملی و منطقه‌ای و فضایی بهبودیافته برای کسب‌وکار ایجاد شود.تفاوت جامعه رانتی با جامعه تولید محور در همین است. در جامعه رانتی تنها عده‌ معدودی پولدار می شوند که رفتار اقتصادی این افراد نیز به‌هیچ‌وجه قابل‌کنترل نیست. فرزندان آن‌ها به‌گونه‌ای زندگی می‌کنند که هنگام تردد در خیابان، لباس و زیورآلات آنان 200 تا 300 میلیون تومان ارزش دارد.ربیعی اظهار کرد: من از سردار سلیمانی، دوست دیرینم، سپاس گزارم و از موضع‌گیری وی که با دوراندیشی و نگاه استراتژیک بود، تشکر می‌کنم. امروز از یک‌سو بانک‌های اروپایی به سمت ایران می‌آیند و از یک‌سو رئیس‌جمهور مواضعی اتخاذ می‌کنند و از سوی دیگر نیز این فرد دوست‌داشتنی، قاسم سلیمانی،این گونه موضع‌گیری می‌کند. اگر این ترکیب را برای اقتصاد خود دنبال کنیم، می‌توانیم بازار 400 میلیون دلاری صنعت منطقه را در اختیار بگیریم.
تامین اجتماعی پول می گیرد ولی بیمه کارگران را تمدید نمی کند
در ادامه همایش رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران پشت تریبون قرار گرفت و با انتقاد از تامین اجتماعی گفت:تأمین اجتماعی از قوی‌ترین نهادهاست که حتی می‌تواند برند یک کارخانه را مصادره کند اما همین سازمان از تولیدکننده پول می‌گیرد و در برخی موارد دفترچه‌های درمانی کارگران ما را هم تمدید نمی‌کند.
سهل‌آبادی از نقد بانک ها و سیستم مالیات ستانی هم غافل نشد و تصریح کرد:اکثر تولیدکنندگان بدهی‌هایی به سیستم بانکی دارند در حالی که تقصیر این بدهی‌ها به عهده خود آنان نیست.ما درباره وصول مالیات بر ارزش‌افزوده گله‌داریم چراکه در وضعیت رکود نباید این مالیات هرروز افزایش یابد .در شرایط فعلی ما محصولات خود را با اقساط چندماهه به فروش می‌رسانیم اما باید هر سه ماه یک‌بار مالیات بر ارزش‌افزوده را پرداخت کنیم.
کمبود منابع نداریم ناکارآمد و بی برنامه ایم
در این همایش همچنین رئیس اتاق بازرگانی ایران در ابتدای صحبت خود ابراز امیدواری کرد، صحبت‌های حماسی به عمل‌های حماسی تبدیل شود و با بیان این که مشکل اساسی اقتصاد کشور توسعه صنعتی است، ضعف در این بخش را ساختاری دانست و افزود: اصل مشکل ‌به ساختار اقتصادی کشور یعنی اقتصاد نفتی بازمی‌گردد.شافعی گفت:بدون توجه به تدوین برنامه برای توسعه صنعتی، شاهد آن هستیم که دولت رقیب پرقدرتی برای بخش خصوصی در مسائل صنعتی شده و به رغم فرمان رهبری در اجرای اصل 44 ، هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است. آن چه امروز به‌عنوان آفت در کشور منجر به خلق ثروت می‌شود، به دست دلالان، واسطه گران و رانت‌خواران صورت می گیرد که کارهای غیر مولد انجام می دهند و تا زمانی که این تغییر رخ ندهد نمی‌توانیم مدعی شویم که به تولید کشور خدمت می‌کنیم.رئیس اتاق بازرگانی تأکید کرد: در 25 سال گذشته به‌هیچ‌عنوان مشکل کمبود منابع در کشور نداشته و بر اساس آمارها، از زمان آغاز برنامه‌های توسعه‌ای تاکنون یعنی طی سال های 68 تا 95 در مجموع 2772 میلیارد دلار منابع ارزی داشته‌ایم. اگر به این میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی و کمک‌های بلاعوض را اضافه کنیم، جمع ورود ارز به کشور ما به 3191 میلیارد دلار می‌رسد. سؤال این جاست؛ با این منابع عظیم و افسانه‌ای ارزی چرا اقتصاد ما در این جایگاه قرار دارد؟ تردیدی نیست این مسئله به ناکارآمدی و بی‌برنامگی بازمی‌گردد. معمولاً تصمیم گیران ما از تصمیمات سخت گریزان بوده‌اند. هم اکنون نیز مشکل اصلی ما کمبود منابع نیست،بلکه مهم‌تر از آن، چگونگی توزیع منابع است.
اگر آمارها درست بود که الان صنعت به عرش رسیده بود
شافعی ادامه داد: در طول 10 سال گذشته، سهم صنعت از مانده تسهیلات سیستم بانکی کشور مرتب کاهش یافته و سهم صادرات کشور هم رو به کاهش بوده است. واقعیت ها نیز برخلاف آمارهایی است که مرتب منتشر می‌شود و در اختیار استانداران و رئیس‌جمهور قرار می گیرد، مثلا این آمارها می گوید ما امسال نسبت به سال گذشته، این میزان بالاتر رفته‌ایم؛ اگر این آمارها واقعی بود که صنعت ما امروز باید به عرش رسیده باشد. بنابراین باید تصمیم بگیریم که در این شرایط خاص ما صادقانه با همدیگر سخن بگوییم و همه برای رفع مشکل به هم بپیوندیم.شافعی اظهار کرد: چه ایرادی دارد که همه بدانند منابعی که توزیع می‌شود، کجاست؟ چه اشکالی دارد ،اطلاعات تسهیلاتی که صندوق توسعه ملی پرداخت می‌کند، به‌صورت شفاف منتشر شود؟ چرا همه نباید درباره ارزی که اختصاص می یابد، بدانند؟ البته باید از وزیر صنعت، معدن و تجارت دفاع کنم که گفتند: «من نمی‌توانم ثبت سفارش را اعلام کنم». این سخن درستی است چون الزاما هرکسی که ثبت سفارشی کرده، کالایی وارد نکرده و ارز به آن اختصاص نیافته است.
تحریم کاغذ پاره نیست اما علت همه مشکلات هم نیست
رئیس اتاق ایران با اشاره به مسئله تحریم‌ها بیان کرد: دو برداشت نادرست درباره تحریم وجود دارد؛ یکی آن عده‌ای هستند که می‌گویند تحریم کاغذ پاره است که کاملاً اشتباه می‌کنند. تحریم جدی است. عده‌ای دیگر نیز اعتقاد دارند، علت اساسی همه مشکلات ما تحریم‌هاست. مشکلات اساسی ما مشکلات ساختاری است و مسئله تحریم نیست.مهم‌ترین مسئله‌ای که در این باره می‌تواند و می‌توانست اثرگذار باشد، اقتصاد مقاومتی بود.شافعی خاطرنشان کرد: هم اکنون نیز باید دو موضوع مدنظر قرار گیرد؛ نخست این که ریشه مشکلات را بشناسیم و درباره این مشکلات، اگر اشتباهی کردیم، آن را بپذیریم. دوم این که باید امروز توجه کنیم که ما در شرایط عادی اقتصادی نیستیم. شرایط غیرعادی را نمی‌توان با تصمیمات عادی مدیریت کرد.وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری به‌درستی درباره تشکیل شورای سران سه قوه برای حل مشکلات اقتصادی دستور دادند. البته اگر این را هم با تصمیمات خودمان شهید نکنیم چراکه در همین شورا جای نمایندگان بخش خصوصی و محققان و صاحب‌نظران مستقل خالی است.
مجبور به ارائه گزارش هستیم
نوبت به سخنرانی رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان که رسید، وی ابتدا به سخنان رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره گزارش های غیر واقعی واکنش نشان داد و با بیان این که هرچند به‌عنوان کارشناس حوزه صنعت باسابقه 30 سال می‌توانیم فرمایش های دوستانی را که پشت تریبون سخن گفته‌اند، تحلیل کنیم، افزود :اما به‌هرحال مجبور هستیم گزارش بدهیم که چه کرده‌ایم.علیرضایی با اشاره به 3780 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری سال گذشته در بخش صنعت و معدن استان و هدف‌گذاری برای سرمایه‌گذاری چهار هزارمیلیاردی طی امسال، بیان کرد: باید از کسی که از آن‌سوی دنیا 1000 میلیارد تومان سرمایه خود را به خواف آورد، قدردانی شود. همچنین سال 1392 تا 67 درصد سرمایه‌گذاری صنعتی استان در مشهد متمرکز بود اما امروز 91 درصد از سرمایه‌گذاری صنعتی استان در دیگر شهرستان‌ها متمرکزشده و سهم مشهد از این بخش به 9 درصد رسیده است.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این مراسم گفت: خراسان رضوی نمونه کشور در شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت و پیگیری مسئولان در جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی است. اما ما با تهرانی‌ها مشکل‌داریم زیرا تمرکز شدید در تصمیم‌گیری‌ها دست مدیران استانی را برای کمک بیش‌ازپیش به فعالان و صنعت گران بسته است.
حسن حسینی خواستار اعتماد دولت به مدیران استان و تمرکززدایی در تصمیم گیری اقتصادی شد و افزود: این استان از ظرفیت بالایی برخوردار است و با تفویض برخی اختیارات دولت به استاندار و مدیران اجرایی استان می‌توان بسیاری از گره‌های کور بخش تولید را باز کرد.
حجت‌الاسلام علی مظفری رئیس‌کل دادگستری استان نیز در این مراسم گفت: طی چهار سال گذشته هزار جلسه از سوی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی برگزار شد و طی این نشست‌ها به مشکلات واحدهای تولیدی رسیدگی و از تعطیلی 965 واحد و بیکار شدن تعداد زیادی کارگر جلوگیری شد.
در حاشیه:
در این مراسم تفاهم نامه ای برای حمایت از افراد تحت پوشش بهزیستی بین رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان و رئیس سازمان بهزیستی منعقد شد.
همچنین از واحد های نمونه استانی در بخش تولید تقدیر به عمل آمد.

نویسنده : مسعود حمیدی - روزنامه خراسان