تاریخ درج مطلب:1397/10/27 ساعت:10:28:12 تعداد بازدید: 214

پیشران اصلی اقتصاد مقاومتی توسعه صادرات است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این مراسم گفت: چند روز گذشته کتابی از استاندار گرفتم به نام مثلث توسعه اقتصادی، قاعده این مثلث فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان هستند و دو ضلع دیگر آن مجلس و دولت است که این مسئله معنا و مفهوم مهمی دارد، این مثلث که بر اساس یک فلسفه و قاعده خاص ترسیم شده است دارای نگاهی متقابل و کاری متفاوت است.

غلامحسین شافعی با بیان اینکه ما در کرمان شاهد کارهای بسیار خوبی در بخش اقتصادی بودیم، می‌توان الگویی ساخت و در سطح ملی آن را ارائه کرد، افزود: در این الگوسازی بخش خصوصی آماده است که یک مشارکت فعالی و تعامل صادقانه را با جناب استاندار داشته باشد، امیدواریم اختیارات استاندار افزایش پیدا کند چرا که در این صورت است که می‌توان الگو به سایر نقاط کشور ارائه داد.

وی اظهار کرد: هدف اقتصاد مقاومتی بالا بردن تاب‌آوری اقتصاد کشور در مقابل تکانه‌های خارجی است، تکانه‌های خارجی بالاترین اثر اقتصادی را بر روی نفت دارند، چرا که ما اختیاری بر فروش و درآمدهای آن نداریم و صادرات می‌تواند در جبران این مسئله ایفای نقش کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه پیشران اصلی اقتصاد مقاومتی توسعه صادرات است، بیان کرد: مسئله توسعه صادرات زمانی پایدار است که متکی بر تولید پیشرفته بر اساس تکنولوژی ‌روز باشد که در این زمینه نیز ما مشکلات زیادی داریم، هم در زمینه تکنولوژی روز و هم در زمینه تولید با مصائب و مشکلات بسیاری روبرو هستیم.

شافعی ادامه داد: 24 درصد از صادرات را کالاهای تولیدی با تکنولوژی بالا تشکیل می‌دهند و بقیه محصولات صادراتی تولیدات با تکنولوژی پایین یا کالاهای سنتی و یا کالاهایی است که بر مواد خام متکی است که این مسئله نمی‌تواند اعتماد و اطمینانی را در آینده برای ما به‌وجود بیاورد.

وی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم بخش خصوصی و بخش دولتی مکمل یکدیگرند، اما این راه کاملا باز نیست، چرا که این مسئله نیازمند یک اعتماد بسیار بالاست و در بعضی تحولاتی که در کشور ایجاد می‌شود این اعتماد خدشه‌دار می‌شود و باید تلاش کنیم این اعتماد خدشه‌دار نشود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه زمان مرحوم هاشمی‌رفسنجانی مسئله پیمان‌سپاری ارزی وجود داشت، یادآور شد: به‌یاد دارم که وی گفت مشکل پیدا کردیم و بخش خصوصی به دولت کمک کند و همه برای کمک کردن رفتند، همین صادرکنندگان خراسانی در همان زمان در آسیای میانه کمونیسم که خطرات بسیاری در آنجا بود و برای 100 دلار آدم می‌کشتند، دلارها را جمع می‌کردند و به دولت تحویل می‌دادند، اکنون هم این آدم‌ها همان‌ها هستند.

شافعی عنوان کرد: با این شیوه‌ای که اکنون عمل می‌کنیم هیچ وقت نمی‌توانیم برندسازی کنیم، من اگر این لیوان را توانستم در بازار به‌عنوان یک برند جا بیاندازم، این امکان وجود دارد که فردا صبح که از خواب بیدار می‌شوم بگویند صادرات این محصول ممنوع شده است، بنابراین برندسازی نکرده‌ام.

وی با بیان اینکه امکاناتی که در اختیار داریم امکانات بالایی است، گفت: بخش خصوصی در ایران گرگ باران دیده شده‌ است و حاضرند در شرایط سخت کمک کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بیان کرد: انسجام باید در مرحله اول در بین سیاستگذاران و برنامه‌ریزان به‌وجود بیاید و بعد تعاملی سازنده بین بخش خصوصی و دولتی ایجاد شود.

شافعی خاطرنشان کرد: ما نیازمند تغییر در شیوه‌های کارمان هستیم، اگر به سمت استفاده از فناوری و تکنولوژی روز نرویم بازارها را از دست می‌دهیم و این مسئله هم از هر زمانی شروع شود باز هم دیر است.