تاریخ درج مطلب:1398/03/28 ساعت:14:27:26 تعداد بازدید: 79

2 سناریو جایگزین ارز 4200 روی میز سران قوا

یارانه ارزی به دست مردم می‌رسد؟

عضو شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا از تعیین تکلیف ارز 4200 تومانی در جلسه روز پنج شنبه ستاد اقتصادی سران سه قوه خبر داد.

گزارش تسنیم از ششمین جلسه شورای راهبری توسعه صادرات، حاکی از آن است که تعیین تکلیف ارز 4200 تومانی در دستور کار جلسه پنج شنبه آینده شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا قرار دارد. بیش از یک سال از سیاست ارز 4200 تومانی می گذرد. در این مدت، انحراف های گسترده از هدف این سیاست در فضای تجارت خارجی کشور دیده شد و همین موضوع منجر به این شد که دامنه شمول این سیاست به کالاهای اساسی محدود شود. با این حال، هم اینک که ناتوانی این سیاست حتی برای مهار تورم کالاهای اساسی به اثبات رسیده، دولت در فکر تعیین تکلیف نهایی آن است.امیر باقری عضو شورای اقتصادی سران قوا در این باره از دو سناریو خبر داده که بر اساس یکی از آن ها این سیاست به کلی کنار گذاشته شده و «ارز 4200 تومانی حذف خواهد شد». در نتیجه «عملاً یک بازار ارزی در کشور وجود خواهد داشت» که به نظر می رسد همان بازار متشکل ارزی با تلفیق بازار نیما در آن باشد.اما در سناریوی دوم، ارز 4200 تومانی همچنان باقی خواهد ماند بدین صورت که به تعداد معدودی از کالاها تعلق خواهد گرفت و اقلام دیگری از فهرست کنونی کالاهای مشمول این ارز خارج خواهد شد. همچنین حدود 50 درصد از ارز پتروشیمی و صادرات در سامانه نیما عرضه خواهد شد و بقیه صادرکنندگان خواهند توانست ارزشان را در فرایند واردات در برابر صادرات کشور بازگردانند. در این سناریو همچنین قرار است نرخ ارز نیما نیز به‌صورت آرام به‌سمت نرخ واردات در برابر صادرات حرکت کند.باقری در ادامه، با اشاره به دغدغه رئیس جمهور، پیش بینی کرد که سناریوی دوم به خواسته‌های رئیس جمهور نزدیک‌تر باشد و وی در نهایت، این سناریو را برای ادامه راه این ارز انتخاب خواهد کرد.
هرچند وی توضیح نداد که در قبال حذف ارز 4200، درآمد ریالی ناشی از افزایش نرخ ارز چگونه مصرف خواهد شد اما پیشتر پیشنهادهایی از جمله پرداخت نقدی و کالایی به قشرهای ضعیف و متوسط جامعه مطرح بود. همچنین طی ماه های اخیر ارز 4200 تومان برای برخی اقلام از جمله گوشت قرمز، کره، حبوبات، چای و کاغذ حذف شده است.