تاریخ درج مطلب:1397/05/02 ساعت:10:10:36 تعداد بازدید: 34

2 مصوبه شورای گفت و گو برای حل مشکلات صنعت استان

پیگیری ترخیص کالا و مواد اولیه، تفاهم نامه برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی بدهکار

شانزدهمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان با محوریت شناسایی موانع کسب‌وکار در اتاق اصناف مشهد برگزار شد.

دبیر این شورا در گفت وگو با خراسان رضوی درباره مصوبات این جلسه گفت: در این جلسه واحدهای صنفی و تولیدی مشهد از ترخیص نشدن کالا و مواد اولیه خود از گمرکات استان گلایه داشتند که در بحث‌های صورت گرفته مصوب شد مواد اولیه مورد نیاز واحدها و کالاها و همچنین ماشین‌آلاتی که در گمرکات استان به دلیل مشکلات بانکی و ارزی هنوز ترخیص نشده‌است با ارائه تضمین لازم توسط واردکنندگان با اجازه ناظر کل گمرکات ترخیص شود. «لبافی» افزود: همچنین مقرر شد درخصوص ماشین‌آلات و مواد اولیه تجار استان که در سایر گمرکات کشور به دلیل مشکلات بانکی و ارزی ترخیص نشده است، ناظر گمرکات استان شخصاً پیگیر موضوع شود تا مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی استان هرچه زودتر ترخیص شود و واحدهای تولیدی به دلیل نبود مواد اولیه و ماشین‌آلات بیش‌ازپیش دچار مشکل نشوند.
پیگیری مشکل پایین بودن کیفیت برخی مواد اولیه پتروشیمی
وی ادامه داد: در این جلسه همچنین واحدهای تولیدی صنایع‌دستی استان از کیفیت مواد اولیه این صنایع که توسط پتروشیمی‌های داخل کشور تأمین می‌شود گلایه داشتند و مدعی بودند که به دلیل کیفیت پایین این مواد تا پیش ‌از این، مواد اولیه خود را از خارج کشور وارد می‌کردند اما بعد از تصمیمات اخیر دولت درباره این واحدها نمی‌توانند مواد اولیه را وارد کنند لذا ناچارند از مواد اولیه داخلی استفاده کنند که از نظر کیفیت مطلوب نیست. در این زمینه مقرر شد دفتر امور اقتصادی استانداری موضوع را پیگیری کند و در جلسه آینده شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی موضوع مطرح شود تا از طریق وزارت صنعت بحث کیفیت مواد اولیه پتروشیمی‌ها پیگیری شود.
مشکل واحدهای بدهکار برای تسهیلات دریافتی
وی افزود: موضوع بعدی مطرح‌شده در این جلسه مشکلات واحدهای تولیدی و صنفی در زمینه دریافت تسهیلات بود که برخی اتحادیه‌ها به دلیل داشتن چک‌های برگشتی قادر به دریافت تسهیلات از سیستم بانکی نبوده اند. بنا شد شورای هماهنگی بانک‌های استان برای واحدهای تولیدی که مبلغ کل بدهی معوق آن‌ها به سیستم بانکی کمتر از 25 درصد کل تسهیلات مورد تقاضا باشد، مساعدت‌های لازم را انجام دهد. از سوی دیگر برای حل مشکل واحدهای غیر تولیدی نیز یک تفاهم‌نامه بین شورای هماهنگی بانک‌های استان و اتاق اصناف مشهد منعقد شد تا مشکل این واحدها نیز برطرف شود.
بررسی مشکلات تراشکاران
وی موضوع بعدی را مربوط به مشکلات تراشکاران دانست و گفت: دولت مشاغلی را مشخص کرده است که از پرداخت حق بیمه 20 درصدی معاف هستند و تراشکاری جزو این مشاغل است اما تأمین اجتماعی خارج از مصوبه دولت مشاغل را دسته‌بندی و تراشکاری را به چند دسته تقسیم کرده است که خلاف مصوبات دولت است.
لذا بنا شد اتحادیه‌های دیگری که تأمین اجتماعی آن ها را متفاوت با مصوبه دولت تقسیم‌بندی کرده است، مشخص و در یک جلسه مشترک با تأمین اجتماعی به مشکلات آن‌ها رسیدگی شود.

مسعود حمیدی/ روزنامه خراسان