تاریخ درج مطلب:1395/01/19 ساعت:10:43:41 تعداد بازدید: 683

28 کشور میزبان تجار ایرانی در سال 95

همزمان با بهبود روابط ایران با دنیا پس از اجرای برجام، تجار ایرانی در سال 95 برای به نمایش گذاشتن توانمندی و معرفی محصولات ایرانی در دنیا به 28 کشور سفر خواهند کرد و در بیش از 60 نمایشگاه بین‌المللی شرکت می‌کنند.

بنا به جدول نمایشگاه‌های خارجی سازمان توسعه تجارت و براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در نمایشگاه‌های امسال تجار ایرانی در بیش از 60 نمایشگاه شرکت خواهند کرد که 22 نمایشگاه آن در فصل بهار خواهد بود. براساس اطلاعات منتشر شده کشورهای عمان، مالزی، هند، کره جنوبی، روسیه، قطر، اندونزی، امارات متحده عربی، چین، لبنان، الجزیره، ترکیه، افغانستان، ازبکستان، آذربایجان، تونس، هنگ‌کنگ، ارمنستان، عراق، قرقیزستان، فرانسه، آفریقای جنوبی، صربستان، ترکمنستان، تاجیکستان، سودان، مصر و پاکستان کشورهایی هستند که تا امروز مجوز برگزاری نمایشگاه‌های آنها در سازمان توسعه تجارت ثبت شده است. در این بین عراق با 9 نمایشگاه و عمان با پنج نمایشگاه یا پاویون اختصاصی بیشترین تعداد برگزاری نمایشگاه در این جدول را دارد و عمان با برگزاری نمایشگاه دومین کشور میزبان تجار و شرکت‌های ایران در سال 1395 خواهد بود.

با وجود اعلام این جدول نمایشگاهی به نظر می‌رسد که هنوز تمامی رویدادها و کشورها در آن ثبت نشده و فراخوان شرکت در نمایشگاه صنایع کوبا در شهر هاوانا و نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در بصره - عراق در پایان اردیبهشت با اینکه در جدول ذکر نشده به‌طور مجزا منتشر شده است. این خبر درحالی منتشر شده که در دیدار مدیرکل سازمان بازرگانی استان یون نان چین و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه اتاق بازرگانی ایران، حضور پررنگ شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های صادرات - واردات استان یون نان چین مورد تاکید قرار گرفت. به گزارش روابط‌عمومی اتاق ایران، در این دیدار، علی‌اصغر فرشچی مدیرکل آسیا و اقیانوسیه معاونت بین‌الملل اتاق ایران، ضمن معرفی اتاق ایران به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی کشور اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی در شناسایی تجار و گسترش مناسبات تجاری دوجانبه نقش بسزایی دارد. فرشچی اعلام کرد: اتاق ایران آماده هرگونه همکاری و ارائه خدمات و اطلاعات برای معرفی و شناسایی تجار ایرانی، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایران و همچنین ترغیب و تشویق بازرگانان ایرانی برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی است. وی خواستار در اختیار قرار دادن یک غرفه به‌عنوان پاویون اتاق ایران برای معرفی و حمایت شرکت‌های ایرانی در این نمایشگاه شد. در ادامه این دیدار، لیانگ هو مدیرکل سازمان بازرگانی استان یون نان چین اظهار کرد: بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صادرات – واردات همزمان با کشورهای آسه آن از تاریخ بیست و سوم تا بیست و هشتم خرداد ماه سال جاری در یون نان چین برگزار خواهد شد. لیانگ هو ادامه داد: شرکت‌های ایرانی 5 سال به‌صورت مداوم در این نمایشگاه حضور فعال داشته‌اند و 32 غرفه در زمینه‌های فرش، صنایع‌دستی، خشکبار، زعفران، خرما و نقره‌جات در این نمایشگاه برپا کرده‌اند. مدیرکل سازمان بازرگانی استان یون نان چین افزود: 74 کشور در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد و فقط 350 هزار متر مکعب وسعت سالن‌های این نمایشگاه است. در حال حاضر با دیگر کشورها هم برای حضور در این نمایشگاه در حال مذاکره و رایزنی هستیم. وی خواستار همکاری و مساعدت اتاق بازرگانی ایران برای حضور پررنگ شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های صادرات-واردات استان یون نان چین شد.

روزنامه دنیای اقتصاد