تاریخ درج مطلب:1397/07/07 ساعت:13:06:19 تعداد بازدید: 308

در نشست فعالان اقتصادی و اتحادیه روسای اتاق های بازرگانی عراق و خراسان رضوی مطرح شد

5 پیشنهاد برای توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق

رئیس اتاق بازرگانی : مناسبات اقتصادی ایران و عراق طی نیمه امسال 30 درصد رشد داشت

محمدامین شرکت اول- در نشست فعالان اقتصادی و اتحادیه روسای اتاق های بازرگانی عراق و خراسان رضوی پنج پیشنهاد شامل تشکیل کمیته ویژه پیگیری مبادلات تجاری بین دو طرف، سرمایه گذاری درزمینه کالاهای نیم ساخته ، اصلاح قوانین در مرزها و رفع تفاوت ها در استانداردها ، استفاده از ظرفیت های مذهبی و افزایش ساعت گمرکات برای توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق مطرح شد. به گزارش خراسان رضوی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این نشست که پنج شنبه گذشته در مشهد برگزار شد، با بیان این که عراق هم اکنون یکی از مهم ترین شرکای ایران در منطقه و دنیاست، تصریح کرد: خوشبختانه در شش ماه امسال، مناسبات اقتصادی دو طرف با رشد بیش از 30 درصدی مواجه بوده اما ظرفیت های اقتصادی دو طرف، بیش از این است. غلامحسین شافعی افزود: ما می توانیم در توسعه زیر ساخت های عراق، چه در بخش عمران و چه صنعت، نقش داشته باشیم. وی با اشاره به موقعیت ویژه جغرافیایی دو کشور در منطقه ادامه داد: از این جهت هر دو کشور می توانند به همکاری در اقتصاد منطقه نیز فکر کنند که البته مذاکرات خوبی در همین زمینه انجام شده است. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با تاکید بر وجود ظرفیت بالا در جذب گردشگر مذهبی و سلامت در مشهد، اظهار کرد: همان طور که عتبات مقدسه عراق برای مردم ایران کعبه آمال است، وجود مرقد امام رضا (ع) در مشهد نیز برای مردم عراق چنین است که باید هر دو طرف از این ظرفیت استفاده کنند. درباره گردشگری سلامت نیز مشهد موقعیت مناسبی دارد. وی در ادامه به وجود موانع و مشکلاتی بر سر راه همکاری های دو طرف اشاره کرد و افزود: یکی از این مشکلات، روابط بانکی و بیمه ای است که پیمانکاران ما را با مشکل مواجه کرده است. همچنین در زیرساخت های گمرکات نیز مشکلاتی وجود دارد که باید با همکاری یکدیگر این مشکل را رفع کنیم و اولین قدم آن هم می تواند افزایش ساعات فعالیت گمرکات باشد. شافعی ادامه داد: موضوع دیگر، تفاوت قوانین در مرزهای عراق است که البته طرف عراقی وعده حل این مشکل را داده و مشکل دیگر وجود تفاوت در استانداردهای بین دو کشور است.

در شرایط تحریم های ایران، ما همکاری تجاری خود را افزایش می دهیم

رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق نیز در این دیدار با اشاره به وضع تحریم های اقتصادی علیه ایران، این دیدار را مهم ارزیابی کرد و افزود: در این شرایط، ما در صددیم همکاری‌های تجاری خود را با ایران افزایش دهیم. جعفر الحمدانی با اشاره به برگزاری نشست های مشترک بین ایران و عراق در تهران، ادامه داد: در این نشست ها، تصمیم های مهمی در خصوص پیمانکاری برای هردو کشور گرفته شد. همچنین جلسه‌های مهمی را در بغداد و بانک‌های ملی عراق و بانک‌های داخلی ایران برگزار کردیم و در آینده نزدیک نشست‌های بین بانک‌های داخلی دو کشور را ادامه خواهیم داد. وی افزود: همواره تلاش ما بر آن بوده که راه‌های سرمایه‌گذاری را آسان کنیم. علاوه بر این ها، مقابله با توطئه‌هایی که مردم ایران و عراق با آن مواجه اند نیز امری حائز اهمیت است. رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق گفت: چگونگی مراقبت از استانداردهای موجود در زمینه‌های مختلف نیز برای ما دارای اهمیت است. موضوع دیگر این که ما عراق را محل ترانزیت کالاهای ایرانی برای کشورهای منطقه‌ای قرار داده‌ایم. وی در ادامه نشست، به ارائه آماری از مناسبات تجاری دوطرف پرداخت و بیان کرد: در شش ماه گذشته تبادلات تجاری بین دو کشور نسبت به مدت مشابه حدود 1.5 میلیارد دلار رشد داشته است که امیدوارم تبادلات تجاری بین دو کشور همچنان ادامه یابد تا بتوانیم به رشد و پیشرفت هر چه بیشتر دست پیدا کنیم.

پیشنهاد تشکیل کمیته ویژه پیگیری مبادله تجاری بین دو طرف

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، یکی دیگر از سخنرانان این دیدار بود. علی رسولیان با تاکید بر وجود ظرفیت‌های استان خراسان رضوی در بخش‌های مختلف اعم از کشاورزی، صنعت و تجارت، افزود: هر چند در طول چند سال گذشته میزان مبادلات تجاری ما افزایش یافته است اما هنوز جای پیشرفت دارد. وی در ادامه به ظرفیت های نمایشگاهی مشهد اشاره کرد و گفت: سالانه حدود 37 نمایشگاه بین‌المللی در این شهر برگزار می‌شود و در صورت شرکت و حضور هیئت‌های تجاری در این نمایشگاه‌ها، هزینه‌های لازم را پرداخت خواهیم کرد. رسولیان افزود: در حوزه پذیرش استانداردها نیز پیشنهاد این است که به استانداردهای ملی دو کشور اعتماد کنیم و با همین اعتماد، مبادلات خود را ادامه دهیم. مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری در پایان، یکی از بهترین‌ زمینه‌ها برای افزایش مراودات اقتصادی را سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه کالاهای نیم ساخته دانست و افزود: همچنین پیشنهاد می‌کنم کمیته ویژه پیگیری مبادله تجاری بین اتاق بازرگانی استان و عراق ایجاد شود.